Zamknij

Ogrom ofert OC - jak dobrać najkorzystniejszą?

06:00, 28.11.2017 | Materiał partnera
Skomentuj
Fot. Zdjęcie ilustracyjne/Depositphotos

Ta kwestia interesuje każdego właściciela pojazdu w Polsce: cena obowiązkowego ubezpieczenia OC. Niestety, od kilku lat w każdej firmie polisa komunikacyjna jest coraz droższa, jednak nadal można znaleźć najkorzystniejszą. Najkorzystniejszą – czyli jaką? Szukając odpowiedzi na to pytanie, wskażemy także, po jakie metody sięgnąć, żeby płacić za OC jak najmniej.

ABC obowiązkowego ubezpieczenia

Ubezpieczenie OC dotyczy każdego właściciela pojazdu w Polsce. Od opłaty nie ma zwolnienia, a za jej nieuregulowanie w terminie grozi wysoka kara. Jednym słowem, choć polisa na samochód jest droga, unikanie jej płacenia jest jeszcze droższe. Dlatego nie pozostaje nic innego jak pamiętać o terminach i kupować ubezpieczenie tam, gdzie można to zrobić najtaniej.

Warto wiedzieć, że wysokość polisy jest ustalana indywidualnie, a w zależności od firm i konkretnych przypadków ostateczna cena różni się nawet o kilkaset złotych, w skrajnych sytuacjach nawet o ponad tysiąc! Jednocześnie nie ma tak naprawdę żadnego znaczenia, czy ubezpieczenie oferuje rynkowy potentat, czy mało znany podmiot. Według ustawy, OC zawsze musi działać w identycznym zakresie. Stąd prosty wniosek: jedyne, na co warto zwracać uwagę, to cena. Szkoda przepłacać, skoro ubezpieczenie i tak ma zadziałać identycznie.

Wysokość składki zależy od bardzo wielu czynników. O tym, jak działają zniżki OC, można by pisać rozwlekle, a w tym artykule streszczamy najważniejsze uwagi. Jedna z nich jest taka, że za bezszkodową jazdę przysługują ulgi, maksymalnie do 60%. Warto nazbierać je przez kilka lat, szczególnie że sprzyja to bezpieczeństwu na drogach. Poza tym istnieją inne sposoby na tańsze OC: wpisanie jako współwłaściciela bardziej doświadczonego kierowcy ze zniżkami, kupno auta z mniejszym silnikiem, rezygnacja z rat. Skoro można oszczędzić nawet kilkaset złotych w skali roku, warto spróbować.

Kalkulator OC lub agent ubezpieczeniowy

Przy ogromie ofert OC jedynym rozsądnym działaniem jest ich porównanie. Nie warto przepłacać tylko z uwagi na przyzwyczajenie do jednego towarzystwa. Co więcej, sprawdzić, kto daje najtańszą polisę, można bez wychodzenia z domu. Wystarczy odrobina czasu i dostęp do Internetu. Wyszukaj wiarygodny kalkulator OC i wypełnij formularz, podając dane dotyczące właściciela pojazdu i ubezpieczanego pojazdu. Choć pytania są szczegółowe, nie wymagają specjalistycznej wiedzy. Następnie algorytm indywidualnie oblicza wysokość składki w poszczególnych firmach i tworzy autorski ranking. Teraz pozostaje jedynie skontaktować się z ubezpieczycielem i podpisać umowę.

Inną drogą jest spotkanie z agentem ubezpieczeniowym, który również dysponuje porównywarką. Przy okazji można u niego zamówić inną polisę, na przykład ubezpieczenie AC, zasięgnąć rady, a także skorzystać ze specjalnych upustów i zniżek.

(Materiał partnera)
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 754 z późn. zm.)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone