Zamknij
REKLAMA

Czy wiek wpływa na cenę OC?

00:00, 28.08.2017 | artykuł sponsorowany
REKLAMA
Skomentuj
Czy wiek wpływa na cenę OC? Fot. depositphotos

Nawet o 50 proc. wyższa może być składka OC w przypadku niektórych firm ubezpieczeniowych. Wynika to przede wszystkim z indywidualnej oceny ryzyka wyliczanej na podstawie kilku istotnych parametrów. Sprawdź, jak wiek determinuje wysokość składki.

Analizując OC na Rankomat.pl, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, które wpływają na ostateczną cenę polisy. Chociaż ubezpieczyciele uwzględniają miejsce zamieszkania, rocznik, model i markę pojazdu czy datę wydania prawa jazdy, istotną rolę odgrywa również wiek kierowcy.

Wiek kierowcy wpływa na wysokość składki OC

Jednym z czynników, które kształtują cenę obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego jest wiek. Zdaniem towarzystw ubezpieczeniowych to istotny parametr, który wpływa na ryzyko szkodowości konkretnego kierowcy. Powszechnie uważa się, że im starszy właściciel pojazdu, tym bardziej doświadczony uczestnik ruchu drogowego, a co za tym idzie – mniejsze jest prawdopodobieństwo, że do zdarzenia dojdzie z jego winy.

Zależność między wysokością składki OC a wiekiem wcale nie jest deklaracją bez pokrycia. Porównując cenę obowiązkowej polisy wyliczonej dla starszego i młodszego kierowcy, ten drugi zapłaci znacznie więcej. Wynika to m.in. z tego, że towarzystwa ubezpieczeniowe przyznają zwyżki OC za wiek. Są one efektem niezbyt przychylnych statystyk policyjnych. Szacuje się, że za większość wypadków drogowych odpowiadają młodzi kierowcy – tacy, którzy mają nie więcej niż 25 lat i którzy dopiero odebrali prawo jazdy. Brawura, brak doświadczenia w szybkim reagowaniu na sytuację na drodze czy brak umiejętności przewidywania sytuacji – to główne czynniki, które przekładają się wzrost ryzyka ubezpieczeniowego i wyższą składkę.

Młodzi kierowcy zapłacą dużo więcej

O ile średnia wysokość składki na ubezpieczenie OC dla doświadczonych kierowców sięga 1000 zł, tak młodzi właściciele aut muszą liczyć się z dużo większymi kosztami.

W zależności od oferty konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego trzeba zapłacić:

  • ponad 2100 zł (PZU)
  • ponad 3000 zł (Link4)
  • niemal 5000 zł (Warta)
  • ponad 5000 zł (Ergo Hestia)
  • ponad 8000 zł (Uniqa).

Jak płacić mniej, mimo młodego wieku?

Jesteś młodym kierowcą i składka w wysokości ponad 8000 zł jest przerażająca? Wcale nie musisz godzić się na takie koszty – wystarczy, że porównasz oferty kilku ubezpieczycieli jednocześnie. Warto przy tym skorzystać z możliwości porównywarki internetowej, za pomocą której szybko i wygodnie otrzymasz informację o najtańszym ubezpieczycielu.

Wypełnij formularz informacyjny, by na polisie OC zaoszczędzić do 50 proc. – bez względu na Twój wiek.

(artykuł sponsorowany)
REKLAMA
© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone | 2018