Zamknij
REKLAMA

Polski samochód w UK — co zrobić?

00:00, 23.02.2018 | Materiały Partnera
REKLAMA
Skomentuj

Zdarza się, że osoby podejmujące decyzję o zamieszkaniu na stałe w Wielkiej Brytanii, sprowadzają tam z Polski swój samochód. Podobnie postępują Polacy, którzy po raz pierwszy wybierają się na Wyspy do pracy. Tych przeraża bowiem wysokie ubezpieczenie. Jak jest z polskim samochodem w UK?

Wiele osób obawiało się, że Brexit doprowadzi do masowej ucieczki Polaków z Wielkiej Brytanii. Jak dotąd nic takiego nie miało miejsca, a trend jest wręcz odwrotny. Według badań Office for National Statistics – brytyjskiego odpowiednika Głównego Urzędu Statystycznego – w roku 2016 mieszkało w Wielkiej Brytanii 1,02 mln Polaków, a więc o 86 tys. więcej niż rok wcześniej (źródło: https://www.ons.gov.uk/peoplepopulationandcommunity/populationandmigration/internationalmigration/datasets/populationoftheunitedkingdombycountryofbirthandnationality).

Pobyt na stałe

Osoby, które mieszkają w Wielkiej Brytanii na stałe bądź przeprowadziły się tam z zamiarem podjęcia pracy, nie mogą prowadzić samochodu spoza tego kraju, gdyż nie mają kart pobytu. W praktyce zatrzymanie przez funkcjonariusza, który stwierdzi fakt stałego pobytu w UK, może skutkować skonfiskowaniem pojazdu, a w konsekwencji nawet jego zniszczeniem. Osoby mieszkające w UK na stałe muszą więc posiadać pojazd zarejestrowany na Wyspach i zaopatrzyć się w obowiązującą tu polisę ubezpieczeniową (np. campervan insurance www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/campervan-insurance/), korzystając z oferty lokalnych towarzystw ubezpieczeniowych, np. Lancaster Insurance.

Samochodem pochodzącym spoza Wielkiej Brytanii mogą poruszać się osoby, które nie pracują tu na stałe, a na terenie tego kraju przebywają nie więcej niż 185 dni w roku; jednak mogą z tego korzystać maksymalnie przez sześć miesięcy w roku. Poza tym należy fakt długości pobytu udokumentować funkcjonariuszom, np. okazując im bilet z promu.

Tablice rejestracyjne Q z DVLA

Osoby, które w Wielkiej Brytanii przebywają do sześciu miesięcy w roku, muszą niekiedy wystąpić także o specjalne tablice rejestracyjne Q z DVLA. Ma to miejsce w dwóch przypadkach: jeżeli tablice rejestracyjne pojazdu wjeżdżającego do Wielkiej Brytanii mają cyfry lub znaki, których nie można tam odczytać (np. znaki diakrytyczne) lub jeśli pojazd nie jest zarejestrowany w kraju pochodzenia.

Wyjeżdżając do UK, zapoznajmy się z przepisami dotyczącymi prowadzenia auta. Inne będą dotyczyły pobytu czasowego, a inne – stałego.

(Materiały Partnera)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone | 2018