Zamknij
REKLAMA

Jak wybrać odpowiedni druk PIT?

07:47, 23.02.2018 | Materiały Partnera
REKLAMA
Skomentuj

Przy samodzielnym rozliczaniu się z fiskusem z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych należy wykazać swoje opodatkowane przychody i ewentualnie koszty ich uzyskania. Tym, co nastręcza podatnikom nie lada trudności, jest wybór prawidłowego formularza podatkowego PIT, adekwatnego dla podatnika względem wybranej przez niego metody opodatkowania oraz źródła pozyskiwania dochodów. Jak wybrać właściwy PIT?

Popularne druki podatkowe

Rozliczenie PIT 2018 może być dokonane na wielu różnych drukach podatkowych, spośród których najbardziej popularnych jest 6:

- PIT-16A - to formularz, który powinni wybrać na własne rozliczenie PIT 2018 podatnicy opodatkowani kartą podatkową.

- PIT-28 - to rozliczenie podatników opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, czyli tak zwanych ryczałtowców.

- PIT-36 - czyli rozliczenie podatników, którzy w poprzednim roku podatkowym osiągali dochody opodatkowane według skali podatkowej, ale bez pośrednictwa płatnika.

- PIT-36L - to rozliczenie podatników, którzy w poprzednim roku podatkowym osiągali dochody opodatkowane podatkiem liniowym, czyli druk właściwy dla liniowców.

- PIT-37 - to popularny druk PIT m.in. dla etatowców i emerytów oraz rencistów, a w praktyce rozliczenie podatników, którzy w poprzednim roku podatkowym mieli dochody opodatkowane według skali podatkowej, za pośrednictwem płatnika.

- PIT-38 - to rozliczenie podatników z tytułu pozyskiwanych w poprzednim roku dochodów kapitałowych i dochodów pochodzących z giełdy.

Rozliczenie online łatwiejsze

Przy wyborze formularza podatkowego PIT nie będą mieli problemów ci, którzy wybiorą e-deklarację podatkową. Program PIT 2017, dostępny m.in. na stronie pitax.pl/program-pit zadaje podatnikom pytania i na podstawie wskazanych odpowiedzi, zasugeruje deklarację podatkową, jaką powinni wypełnić. Wszystko zależy od źródła pozyskiwanych przychodów oraz metody ich opodatkowania. Program PIT 2018 zdecydowanie ułatwia rozliczenie, ponieważ można skorzystać w nim z podpowiedzi i kreatora rozliczenia. Musimy tylko krok po kroku wypełniać wskazywane pola deklaracji podatkowej PIT i wpisywać dane liczbowe z informacji podatkowych lub z innych dokumentów, w jakich posiadaniu jesteśmy. Program sam wyliczy, jaki podatek dochodowy mamy do zapłaty dla fiskusa i zasugeruje możliwe sposoby jego obniżenia przy użyciu ulg i preferencji podatkowych, m.in. poprzez rozliczenie ze współmałżonkiem na jednym druku PIT oraz wypełnienie deklaracji z wykorzystaniem statusu osoby samotnie wychowującej dziecko.

 

(Materiały Partnera)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone | 2018