Zamknij

Czym się różni oczyszczalnia biologiczna od oczyszczalni ekologicznej?

11:51, 04.07.2018 | materiał partnera
Skomentuj

Budowanie przydomowych oczyszczalni zapewnia oczyszczenie wody w sposób naturalny poprzez rozłożenie związków mineralnych. Tym samym jednorazowa inwestycja pozwala nam korzystać z niej przez wiele lat i czerpać wiele korzyści. Jednak zanim to się stanie, musimy podjąć decyzję, czy zdecydować się na oczyszczalnię biologiczną, czy też ekologiczną.

Czym charakteryzują się oczyszczalnie biologiczne?

To, co wyróżnia przydomowe oczyszczalnie to przede wszystkim fakt, iż nie wymagają one zbyt wysokich kosztów związanych z ich eksploatacją. Poza tym dochodzi również do tego, że zanieczyszczania rozkładają się w taki sposób, który nie jest szkodliwy dla środowiska naturalnego. Jeśli zależy nam na najbardziej nowoczesnym rozwiązaniu, to zdecydowanie powinniśmy wybrać właśnie oczyszczalnię biologiczną. To dzięki niej oczyszczanie ścieków odbywa się przy wykorzystaniu aktywnych złóż biologicznych.

Proces oczyszczania ścieków w oczyszczalni biologicznej

To, co wyróżnia oczyszczalnie biologiczne, to fakt, iż w trakcie ich funkcjonowania tworzą się mikroorganizmy, ułatwiające pracę przy pojawianiu się dużej ilości ścieków. Warto zaznaczyć również to, że takie oczyszczalnie dają gwarancję pełnej sprawności w obrębie całego urządzenia już nawet po dwóch tygodniach od pierwszego ich uruchomienia, co wbrew pozorom nie zdarza się często. Dzięki temu, że oczyszczalnie tego typu są tak funkcjonalne, możemy wykorzystywać wodę na wiele sposobów, np. do podlania trawnika.

Czym wyróżniają się oczyszczalnie ekologiczne?

Najczęściej można spotkać oczyszczalnie ekologiczne, które funkcjonują w dwóch etapach, gdzie bardzo duże znaczenie odgrywają takie elementy, jak osadnik oraz drenaż. To, co na pewno łączy zarówno oczyszczalnie ekologiczne, jak i biologiczne, to przede wszystkim oczyszczanie całkowicie w sposób przyjazny dla środowiska naturalnego. Poza tym również same aparatury, w których dochodzi do całego procesu, są ekologiczne, co pozytywnie oddziałuje na cały proces. Warto podkreślić znaczenie tego ekologicznego aspektu, gdyż dzięki zastosowaniu takich rozwiązań woda może bez problemu przedostać się do wód gruntowych.

Pierwszy etap

Pierwszy etap pracy oczyszczalni ekologicznej jest naprawdę bardzo istotny, przede wszystkim, dlatego że w trakcie jego trwania zostaje oczyszczone aż 70% ścieków. Wszystko to odbywa się w tzw. osadniku gnilnym. Należy podkreślić, że w tym etapie następuje oczyszczanie beztlenowe.

Drugi etap

W przypadku tego etapu cały proces zachodzi w drenażu rozsączającym. W przeciwieństwie do pierwszego etapu tutaj zachodzi oczyszczanie tlenowe.

Jakie korzyści dają oczyszczalnie ekologiczne oraz biologiczne?

Warto podkreślić przede wszystkim aspekt związany z niższymi kosztami wynikającymi z korzystania z oczyszczalni przydomowych. Poza tym dzięki coraz większej świadomości społeczeństwa nie bez znaczenia powinna być możliwość ochrony środowiska naturalnego. W końcu odbywa się to dzięki możliwości powtórnego wykorzystywania ścieków.

(materiał partnera)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone