Zamknij

Serce na nakrętki. Sprzedaż korków pomoże niedosłyszącym

09:48, 14.01.2021 | R.W
Skomentuj
REKLAMA

Obok starostwa oraz targowiska przy Młodzieżowej stanęły metalowe serca, do których można wrzucać nakrętki. W przyszłości takich miejsc w mieście ma być jeszcze więcej. Zysk ze sprzedaży korków trafia na cel charytatywny.

Dzięki zbiórce korków zainicjowanej przez Stowarzyszenie Słyszeć bez Granic - które działa w całej Polsce, ale siedzibę ma w Chojnicach - w ubiegłym roku zgromadzono trochę środków (pisaliśmy o tym w „Czasie Chojnic”). Udało się stworzyć bank aparatów słuchowych.

- Służą one dzieciom przed implantacją. Chodzi o to, by rodziny nie musiały ponosić kosztów zakupu, bo po jakimś czasie urządzenie jest niepotrzebne

- wyjaśnia szefowa stowarzyszenia Maria Rekowska. Aparaty są wypożyczane.

WOŚP w styczniu

Organizacja chce gromadzić nakrętki przez cały czas. Służyć do tego mają dwa metalowe serca umieszczone przy starostwie oraz miejskim targowisku przy ulicy Młodzieżowej (o inauguracji tego miejsca więcej przeczytacie w najnowszym "Czasie Chojnic"). Oprócz tego w kilku miejscach w mieście można natknąć się na specjalnie przygotowane opony, które także służą za pojemniki na korki. Środki ze sprzedaży nakrętek trafią na rzecz stowarzyszenia, które będzie kupować kolejne urządzenia do Banku Aparatów Słuchowych.

W styczniu stowarzyszenie planuje wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

- W tym roku Orkiestra gra na rzecz otolaryngologii i laryngologii. To bliskie naszemu sercu, bo to właśnie na te oddziały trafiają dzieci z niedosłuchem. Dlatego postanowiliśmy, że nakrętki zbierane przez cały styczeń przekażemy na rzecz WOŚP-u

- zaznacza Maria Rekowska.

Członkowie stowarzyszenia piszą: " Wczesne rozpoznanie wad słuchu jest podstawą do dalszej diagnostyki i skutecznego leczenia. Wdrożenie w Polsce Programu powszechnych przesiewowych badań słuchu u noworodków, które zostało zapoczątkowane w 2003 roku przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, jest realizowane we wszystkich oddziałach noworodkowych w kraju. Dzięki temu, tak ważnemu Programowi, dzieci już w drugiej dobie życia przechodzą badanie słuchu, a wykryte nieprawidłowości w szybki sposób poddawane są odpowiedniemu leczeniu. Program Przesiewowych Badań Słuchu zapoczątkowany przez WOŚP to ogromny sukces, a zarazem duża szansa na wczesną diagnostykę dla dzieci urodzonych z wadami słuchu, którym potrzebna jest dalsza diagnostyka i wdrożenie odpowiedniego leczenia.  Tym bardziej  cieszy nas fakt, że celem 29 Finału WOŚP są oddziały  dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy".

Pomagają i wspierają

Poza tym organizacja chce też skupiać się na edukacji. Członkowie sami wyjaśniają, dlaczego tak im na tym zależy: "Problemy ze słuchem dotyczą coraz większej części naszego społeczeństwa. U dzieci najczęściej jest to skutek wad wrodzonych, dorośli – tracą słuch na skutek poważnych chorób, albo za sprawą szkodliwych warunków życia. Na szczęście możliwości leczenia niedosłuchu są coraz większe i nigdy wcześniej możliwości zaspokojenia potrzeb komunikacyjnych i zdrowotnych osób z niedosłuchem nie były tak duże. Postęp technologiczny w dziedzinie aparatów słuchowych i implantów zrewolucjonizował życie osób z niedosłuchem, a nasze stowarzyszenie z całych sił stara się dotrzeć do jak największej grupy osób. Jesteśmy stowarzyszeniem skupiającym osoby po wszczepieniu implantu słuchowego wraz z naszymi rodzinami,  wśród nas jest wielu rodziców dzieci z implantem. Popularyzujemy wiedzę na temat leczenia, rehabilitacji i funkcjonowania osób zaimplantowanych w społeczeństwie, aby jak najszersze grono cierpiących na niedosłuch mogło skorzystać z cudu współczesnej techniki medycznej, jakim jest implant słuchu – jedyna istniejąca proteza ludzkiego zmysłu. Jednocześnie staramy się jak najbardziej integrować środowisko osób korzystających z implantu, by stworzyć ścieżki wzajemnego wsparcia i wymiany doświadczeń".

O podobnych pojemnikach w innych miejscowościach pisaliśmy TU i TU.

Na zdjęciu: burmistrz Arseniusz Finster, darczyńca Adrian Kniter, Maria Rekowska, starosta Marek Szczepański, Paulina Ambroziak i Jakub Gawron z chojnickiego sztabu WOŚP.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz