Zamknij

Nowa ścieżka w przyszłości połączy trasy

15:00, 11.02.2021 | rw
Skomentuj Wójt Zbigniew Szczepański podpisał umowę z wykonawcą drogi, która ma służyć rowerzystom. Będzie wiodła w kierunku pomnika ułanów, a w przyszłości pozwoli połączyć trakty dla dwóch kółek z Chojnic w kierunku Rytla.
REKLAMA

Wójt Zbigniew Szczepański podpisał umowę z wykonawcą drogi, która ma służyć rowerzystom. Będzie wiodła w kierunku pomnika ułanów, a w przyszłości pozwoli połączyć trakty dla dwóch kółek z Chojnic w kierunku Rytla.

Chodzi o odcinek drogi gminnej od końca ścieżki rowerowej, jaka powstaje obecnie przy starej berlince, w kierunku pomnika Ułanów Pomorskich. Przetarg na przebudowę był ogłoszony w listopadzie. – Tak naprawdę to część drogi technicznej, która będzie stanowiła zarazem ścieżkę rowerową. Ten fragment ma ok. 500 metrów bieżących – informuje Beata Burda z Wydziału Programów Rozwojowych w Urzędzie Gminy w Chojnicach.
Nawierzchnia będzie bitumiczna. Szerokość trasy wyniesie cztery metry.
Droga donikąd? Nie
Nowa droga połączy odcinki, których w zasadzie jeszcze nie ma. Ścieżka rowerowa realizowana w ramach modernizacji byłej drogi 22 jest w trakcie budowy. To inwestycja gminna, która będzie dokończona do 31 maja. Natomiast dalej, przy krajówce w kierunku Czerska, w przyszłości ma prowadzić kolejny odcinek dla dwóch kółek. Jednak kiedy Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zakończy jego budowę, tego wciąż nie wiadomo. – Mówi się o roku 2022-23 – mówi wójt Zbigniew Szczepański. – My niejako wyprowadzamy ciąg rowerowo-jezdny do początku tej przyszłej trasy, na obrzeża lasu przy pomniku ułanów. Ktoś może powiedzieć, że to będzie droga donikąd. Nie – tam jest piękny dukt leśny w kierunku Krojant, wychodzi na wysokości obelisku przy polu szarży pod Krojantami.
Taniej, niż zakładali
Kosztorys zadania wynosił ok. 400 tys. zł, w budżecie gminnym zaplanowano na nie 350 tys., ale oszczędności będą jeszcze większe. – Udało się uzyskać najtańszą ofertę na kwotę 212 tys. zł – dodaje Beata Burda. Złożyło ją przedsiębiorstwo z Nakła. W postępowaniu wzięło udział łącznie sześć podmiotów, a najdroższa oferta opiewała na 313 tys.
Spółka Redon z Nakła pierwszy raz będzie wykonywać roboty w powiecie chojnickim. – Zajmujemy się głównie budową, przebudową i remontami dróg oraz ścieżek rowerowych. Posiadamy własną wytwórnię mas bitumicznych. Działamy w obszarze do 120 kilometrów od Nakła – mówi Andrzej Trudziński, prezes Redonu.
Realizacja inwestycji planowana jest do końca maja, tak jak zakończenie przebudowy starej berlinki.

Wójt Zbigniew Szczepański wyjaśnia wątpliwości dotyczące przebudowy starej berlinki i traktu dla dwóch kółek. Prace tam trwają. – Są pytania, czemu ścieżka rowerowa przy berlince styka się z jezdnią. Tak jednak nie będzie po zakończeniu inwestycji. Będzie pas, tzw. opaska bezpieczeństwa wymalowana białą linią ciągłą – tłumaczy wójt.

Materiał archiwalny. Artykuł ukazał się w „Czasie Chojnic” 21 stycznia 2021, nr 3/969.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

SolarikaSolarika

0 0

Wzdłuż drogi można zainstalować panele fotowoltaiczne na lampach. https://solarika.pl/ 13:34, 15.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%