Zamknij

Sprzedajesz na OLX? Uważaj na oszustów

17:09, 22.02.2021 | P.G
Skomentuj
REKLAMA

- Osoby sprzedające rzeczy za pośrednictwem OLX stają się kolejnym celem oszustów. Przestępcy kontaktują się poprzez komunikator WhatsApp, okazują zainteresowanie zakupem danego przedmiotu, a następnie przejmują dane kart płatniczych swoich ofiar - informuje rzeczniczka prasowa KPP w Chojnicach. Policjantka apeluje o ostrożność.

Na wnuczka, na policjanta, a może na amerykańskiego żołnierza? To częste sposoby oszustów, którzy okradają swoje ofiary. Na tym jednak nie poprzestają. Oszuści znaleźli kolejną metodę, by szybko się wzbogacić. Wykorzystują do tego jeden z portali ogłoszeniowych. - Swoje pytania dotyczące wystawionego na sprzedaż przedmiotu kierują za pośrednictwem komunikatora WhatsApp i wyrażają chęć zakupu. Następnie wysyłają link do fałszywego serwisu płatności. Sprzedający podaje dane wrażliwe do karty płatniczej i traci przez to swoje oszczędności - informuje rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Chojnicach Justyna Przytarska.

Policjantka dodaje, że kilka dni temu mundurowi z Czerska otrzymali zgłoszenie o próbie takiego właśnie oszustwa. Jedna z mieszkanek wystawiła na OLX zabawkę dziecięcą, którą chciała sprzedać. - Po kontakcie przestępcy przez WhatsApp kliknęła we wskazany link, podała numer karty płatniczej i utraciła swoje pieniądze. Obecnie funkcjonariusze pracują nad tą sprawą - wyjaśnia rzeczniczka prasowa KPP w Chojnicach. Jak mówi Przytarska, nie jest to jedyny przypadek, gdzie oszuści zdecydowali zadziałać w ten sposób.

Apeluje także o ostrożność i o to, by zawsze dokładnie sprawdzić podobne kontakty z innymi osobami. - To sprzedający powinien dyktować warunki zapłaty, a nie kupujący towar. Prosimy, aby nie korzystać z linków, które otrzymujemy od nieznanych osób i szczególnie w tych przypadkach nie wpisujmy numeru swojej karty oraz kodu CCV. Jeżeli chcemy sprzedać przedmiot na aukcji internetowej, odrzucajmy potencjalnych kupujących, którzy kontaktują się z nami za pośrednictwem komunikatorów społecznościowych. Żądajmy tradycyjnego przelewu na numer konta, bądź gotówki - tłumaczy Justyna Przytarska. Przypomina również, że kupując przedmiot warto sprawdzić opinię o sprzedającym przed zrobieniem przelewu. W przeciwnym wypadku za zakupioną rzecz najlepiej płacić za pobraniem.

 

(P.G)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%