Zamknij
REKLAMA

W Chojnicach są przeciw centralizacji szpitali powiatowych

15:00, 02.04.2021 | pg
Skomentuj
REKLAMA

– To centrala będzie decydowała o tym, czy urologia, onkologia albo porodówka mają być w Chojnicach, a nie samorządy, które naszym zdaniem najlepiej wiedzą, jakie są potrzeby naszych społeczności – tak starosta Marek Szczepański wypowiada się o rządowym pomyśle restrukturyzacji podmiotów leczniczych, który zakłada m.in. centralizację szpitali. Dyskusja na ten temat prowadzona była podczas ostatniej sesji.

W czwartek 25 lutego kilka minut przed rozpoczęciem sesji do rąk radnych powiatowych trafił dodatkowy projekt uchwały. Był to dokument „w sprawie przyjęcia stanowiska dotyczącego restrukturyzacji podmiotów leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne”.
To odpowiedź zarządu powiatu chojnickiego na powołanie zespołu, który w rządzie ma przygotować rozwiązania dotyczące restrukturyzacji lecznic. To dalej może prowadzić do centralizacji szpitali powiatowych (będą one zarządzane przez rząd, a nie jak dotychczas przez samorządy). „Powiaty i szpitale powiatowe staną się ofiarami wieloletnich zaniedbań, za które odpowiedzialność ponoszą kolejni ministrowie zdrowia. Powyższe zmiany legislacyjne pogłębią tylko problemy, z jakimi boryka się system ochrony zdrowia i ograniczą mieszkańcom dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej” – uważają przedstawiciele zarządu powiatu.W piśmie zwracają się m.in. do prezydenta i ministra zdrowia o to, by samorządowcy i przedstawiciele szpitali również zostali włączeni do udziału w pracach rządowego zespołu.
Baba z wozu, koniom lżej
Debata o uchwale była jedną z dłuższych podczas ostatniego posiedzenia. Rozpoczął ją radny Marek Rodzeń, zdaniem którego centralizacja jest dobrym rozwiązaniem. – Nie mam pytań co do tej uchwały, ale uważam, że ta restrukturyzacja, którą akurat rząd próbuje wprowadzić, jest konieczna – mówił.
Jako argument podawał przykłady, że do szpitala w Chojnicach często przyjeżdżają pacjenci z innych powiatów. Nie idą za tym żadne środki, a potem samorząd musi dopłacać do działalności lecznicy.
Podobne zdanie na temat centralizacji ma radny Wojciech Rolbiecki, który jako przykład podał szpital w Człuchowie. Ten m.in. przez zadłużenie został skonsolidowany z lecznicą w Chojnicach. – Był to podmiot prowadzony przez samorząd, a teraz panie z Czarnego muszą do nas dojeżdżać na ginekologię i u nas rodzić. Była to jednostka samorządowa. Gdyby to było centralnie zarządzane, może byłoby inaczej. Nie mamy takiej wiedzy, chociaż może jasnowidz z Człuchowa by to wiedział – wyjaśniał radny.
Zwrócił także uwagę na to, że dzięki centralizacji powiat pozbędzie się „problemu”, jakim są pretensje dotyczące działalności szpitala czy koszty związane z jego remontami. – Może rozwiązaniem jest przekazanie tego majątku, spadnie to z powiatu, spadnie to z pana. Nie będziemy mieli problemu z remontami, z kadrą. Nie będzie pretensji, że nie ma lekarza, że telefonu nie odbierają. Może jest to rozwiązanie, które nam zdejmie nieco kłopotów – zwracał się do starosty Rolbiecki.
Posłuchajcie nas i naszych problemów
Przeciwny takim działaniom jest starosta Marek Szczepański. Zdaniem włodarza przez takie ruchy powiat zostanie pozbawiony majątku o wartości kilkuset milionów złotych, a także nie będzie miał wpływu na to, jakie oddziały działają w lecznicy. – To centrala będzie decydowała o tym, czy urologia, onkologia albo porodówka mają być w Chojnicach, a nie samorządy, które naszym zdaniem najlepiej wiedzą, jakie są potrzeby naszych społeczności – zaznaczył Szczepański.
Według starosty problemy szpitali nie wynikają ze złego ich zarządzania, a z zaniedbań różnych rządów pod względem finansowania i wyceniania świadczeń. – Powołuje się zespół, który ma decydować, nie pytając samorządowców o zdanie i nie zapraszając do debaty. Dlatego tutaj taki głos wołającego na pustyni, żeby posłuchać, jakie mamy zdanie w tym zakresie, tym bardziej, że jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2019, w którym TK stwierdził, że koszty udzielania świadczeń wzrastają głównie przez podnoszenie wynagrodzenia personelu medycznego i poprawę jakości opieki zdrowotnej – argumentował włodarz.
Jak wyjaśnia starosta, jego zdaniem centralizacja nic nie da, a tylko pogorszy sytuację, ponieważ radni i mieszkańcy lokalnie stracą możliwość decydowania o czymkolwiek, co dotyczy szpitala. O wszystkim będzie decydować tzw. góra, a żeby uporządkować problemy ochrony zdrowia, potrzebny jest dialog. – Strona rządowa nie chce z nami rozmawiać, bo tworzy zespół, do którego nie zaprasza samorządowców, bo nie chce słyszeć negatywów. Ta uchwała to głos: posłuchajcie nas i tych problemów, jakie mamy – uważa Marek Szczepański.
Centralizacja wprowadzi bałagan
Dyskusja na temat wspomnianej uchwały była długa. Radny Sławomir Rząska proponował, by zamiast wysyłać pisma, które jego zdaniem i tak niewiele wniosą, lepiej byłoby zrobić tzw. sejmik zdrowotny, który miałby się składać ze starostów i wojewodów. – Taki głos miałby większy nacisk niż podpis pod apelem, który może nie mieć oddźwięku – mówił. Członek zarządu Stanisław Skaja zauważył natomiast, że takie problemy nie powinny być poruszane w trakcie szalejącej epidemii.
Radna Bożena Stępień zwróciła uwagę, że centralizacja stworzy spory bałagan. Jako przykład podała szczepienia przeciwko COVID-19 – mieszkaniec Szczecina przez rządową rejestrację na szczepienia został na nie skierowany do znajdującego się na drugim końcu Polski Rzeszowa.
Ostatecznie uchwała wraz załącznikiem, w którym zarząd wyraża swoje stanowisko na temat powołania rządowego zespołu, została przyjęta. Za głosowali Waldemar Goliński, Jacek Klajna, Teresa Kropidłowska, Mateusz Łangowski, Stefania Majewska-Kilkowska, Mariusz Paluch, Stanisław Skaja, Robert Skórczewski, Jarosław Schumacher, Bożena Stępień i Marek Szczepański. Od głosu wstrzymał się radny Maciej Jakubowski. Przeciw głosowali Mirosława Dalecka, Wojciech Rolbiecki, Sławomir Rząska, Marek Szmagliński, Mariusz Pokrzywinski i Marek Rodzeń.

Materiał archiwalny. Artykuł ukazał się w „Czasie Chojnic” 11 marca 2021, nr 10/976.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%