Zamknij

Urzędniczki podpowiedzą, jak wypełnić papiery

08:30, 03.05.2021 | E.K
Skomentuj Urzędniczki Małgorzata Fiedorczuk i Dagmara Kulesza profesjonalnie doradzą i podpowiedzą, jak wypełnić wnioski i skorzystać z programów.
REKLAMA

Zainteresowanie miejską dotacją do wymiany pieców jest tak duże, że w ciągu pierwszych trzech dni do ratusza wpłynęło 70 wniosków. Nic dziwnego – w samym zarządzie ZGM-u 138 prywatnych lokali jest wyposażonych w kopciucha. Na majowej sesji chojniccy radni zdecydują, czy zwiększyć pulę środków na ten cel.

Mieszkańcy, którzy myślą o wymianie starego kopciucha, mogą skorzystać z finansowej pomocy w ramach ogólnopolskiego programu Czyste Powietrze. – Gmina miejska podpisała umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, uruchomiliśmy punkt informacyjny, który mieście się w ratuszu – mówi wiceburmistrz Chojnic Adam Kopczyński. Pomocne urzędniczki można znaleźć na czwartym piętrze ratusza w pokoju 711.
Szturm na punkt
Panie udzielają też informacji i przyjmują wnioski w ramach miejskiego programu „Stop dla smogu”. Po podniesieniu kwoty dotacji na wymianę źródła ogrzewania można dostać nawet 7 tys. zł (i niezależnie od tego wnioskować też o pomoc z Czystego Powietrza).
Takie środki są najwyraźniej kuszące dla mieszkańców – nabór wniosków trwa od 7 kwietnia, a w ciągu pierwszych trzech dni do urzędu wpłynęło aż 70 dokumentów. Już to przy szybkim przeliczeniu daje kwotę 490 tys. zł, a w miejskiej kasie na ten cel jest tylko 250 tys. zł. – Będziemy o tym dyskutować na komisji, a na najbliższej sesji będziemy wnioskować o zwiększenie środków na program do 750 tys. – mówi Kopczyński. – Wówczas udałoby się zrealizować przeprowadzenie około stu inwestycji wymiany starych kopciuchów na piece ekologiczne.
Potrzeby w tym zakresie są spore. Z przeprowadzonego niedawno audytu źródeł ciepła w lokalach będących w zarządzie Zakładu Gospodarki Komunalnej w Chojnicach wynika, że na 1635 lokali należących do ZGM-u (pozostałe z 2246 lokali są wykupione) aż 874 wciąż ma piec kaflowy, a 113 piec węglowy. To łącznie aż 987 pieców do wymiany! – Tu żaden program nie przewiduje dofinansowania, będzie trzeba znaleźć pieniądze w spółce – mówi wiceburmistrz. Z kolei na 611 prywatnych mieszkań 76 nadal ma piece kaflowe, a 62 – węglowe. Właściciele mogą ubiegać się o dotacje. Te dane to jednak kropla w morzu – w mieście są przecież jeszcze np. osiedla domów czy mieszkania spółdzielcze.
Nie baszta, a poddasze
Pierwotnie zakładano, że zarówno punkt informacyjny, jak i cały wydział ochrony środowiska będzie się znajdował w Baszcie Nowej. – Zrezygnowaliśmy z tego, bo baszta nie spełnia warunków dostępności. Niektórzy mieszkańcy, zwłaszcza niepełnosprawni, mogliby mieć kłopot z dostaniem się na pierwsze czy drugie piętro, bo w obiekcie nie ma windy. Nie ma też toalety dostosowanej do potrzeb niepełnosprawnych. Na razie wykorzystujemy salę konferencyjną w urzędzie – tłumaczy Kopczyński. Do sali na najwyższym piętrze ratusza można się dostać windą.
Co ważne, z punktem informacyjnym w ratuszu należy skontaktować się najpierw telefonicznie, by umówić się na ewentualną wizytę. Na miejscu jest stanowisko komputerowe, przy którym można wypełnić wniosek online.
Chcą gotówkę do ręki
O co najczęściej pytają dzwoniący? – Większość słyszała, że jest jakiś program, ale nie zna szczegółów – wyjaśnia urzędniczka Małgorzata Fiedorczuk. – Zdarzają się starsze osoby, które chcą wymienić piec, a pomagają im dzieci albo wnuki. Dzwoniący pytają raczej o ogólne informacje. Wiele osób spodziewa się, że od razu dostanie do ręki gotówkę na piec. Wyjaśniamy wówczas, że tak to nie działa.
Jak dodaje Dagmara Kulesza, urzędniczki bardzo chętnie podpowiadają też w konkretnych przypadkach, choć takich pytań jest mniej. – Jesteśmy po to, żeby pomóc rozwiązywać indywidualne kłopoty związane z programem. Każdy przypadek jest przecież inny – mówi.

Jak skontaktować się z punktem?
Należy zadzwonić na ogólny numer ratusza: 52 397 18 00 i poprosić o połączenie z punktem lub samemu wybrać numer wewnętrzny 72. Punkt znajduje się w sali 711 na czwartym piętrze urzędu miejskiego.

Materiał archiwalny. Artykuł ukazał się w „Czasie Chojnic” 15 kwietnia 2021, nr 15/981.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%