Zamknij

Gruntownej naprawy na razie nie będzie

16:00, 03.05.2021 | E.K
Skomentuj Ścieżka rowerowa przy byłej szkole w Małych Swornegaciach ma być bezpieczniej poprowadzona. Projekt ma powstać w tym roku.
REKLAMA

Trasa powiatowa z Charzyków do Małych Swornegaci nie ma póki co szans na duży remont. Mimo wystających gdzieniegdzie korzeni, które powodują niebezpieczne podbijanie przejeżdżających samochodów, naprawy możliwe będą tylko doraźnie.

Część tej trasy, z Chocińskiego Młyna do Małych Swornegaci, jest w dobrym stanie, a pozostały odcinek w kierunku Charzyków pozostawia wiele do życzenia. Wszystko przez korzenie, które rosną pod asfaltem i powodują wybrzuszenia. Mimo że jest to niebezpieczne dla pojazdów i kierowców (samochody są podbijane nawet przy niedużej prędkości), to jednak w najbliższym czasie nie ma co liczyć na gruntowny remont.
Przeszkadza Marszruta
Starosta Marek Szczepański wyjaśnia, że odcinek powiatówki łączącej Charzykowy i Małe Swornegacie jest dość długi i jak dotąd nie wpisywał się w żaden program, w którym samorząd mógłby walczyć o dofinansowanie na remont. – Jesteśmy trochę winni temu, bo zbudowaliśmy tam Kaszubską Marszrutę. Teraz trudno pokazać jakieś elementy bezpieczeństwa, które moglibyśmy tam realizować. Planowane są zmiany w programie budowy dróg i ma być kolejna edycja. Być może zmienią się wytyczne i takie remonty na wielu kilometrach też będą brane pod uwagę – mówi.
Jeśli tak się stanie, to starostwo wspólnie z gminą Chojnice będzie zgłaszać ten fragment drogi z podziałem na etapy lub na cząstkowe remonty. Jak mówi starosta, podobne wybrzuszenia pojawiają się na odcinku w kierunku Chocińskiego Młyna, choć ten fragment był jakiś czas temu remontowany. Starostwo zamierza tam przeprowadzić pewien eksperyment. – Zamierzamy w pasie drogowym ok. 0,5 m od nawierzchni puścić maszynę do przycinania korzeni. Chcemy sprawdzić, czy to zda egzamin – wyjaśnia.
Poprawią bezpieczeństwo
Na tej trasie szykują się natomiast ułatwienia dla rowerzystów. Być może doczekają się oni bezpieczniejszego przeprowadzenia ścieżki przez most w okolicy Strugi Siedmiu Jezior oraz w Małych Swornegaciach. – Tam jest taki fragment przy byłej szkole. Ścieżka wchodzi w jezdnię, będziemy musieli tam zabrać kawałek gruntu i zrobić jednolity ciąg. Jest to w planach projektowych i te projekty mają powstać – informuje Szczepański. Zadanie to zostało ujęte w budżecie jako sporządzenie dokumentacji projektowej.

Materiał archiwalny. Artykuł ukazał się w „Czasie Chojnic” 15 kwietnia 2021, nr 15/981.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%