Zamknij

Budowa farmy wiatrowej jednak ruszyła

08:00, 04.05.2021 | E.K
Skomentuj Przez kilka dni na przełomie marca i kwietnia w Nowej Cerkwi niespodziewanie pojawiło się takie oznakowanie.
REKLAMA

Pomimo uszkodzeń na budowie inwestor kontynuuje stawianie wiatraków w Nowej Cerkwi. Farma musi być gotowa do połowy przyszłego roku.

W przeciągu ostatnich dwóch tygodni w okolicach Nowej Cerkwi sporo się działo. Chodzi o budowę farmy wiatrowej. Na przełomie marca i kwietnia na wjeździe do miejscowości pojawiło się nietypowe oznakowanie informujące o zakazie zatrzymywania się na terenie wsi. Miał on obowiązywać od 26 marca do 2 kwietnia.
Transport turbin
Część mieszkańców mocno się zdziwiła, a niektórzy zastanawiali się nawet nad legalnością. Informacja była bowiem przyczepiona na tabliczkach (a nie w formie zwyczajowych znaków drogowych) przyczepionych do tablic z nazwą miejscowości.
Co ciekawe, zarządzający ruchem na drodze, czyli powiat chojnicki, nie uczestniczył w uzgodnieniach takiej organizacji ruchu. Same tabliczki miały związek z transportem wielkich elementów turbin. Odbył się on na koniec marca, a tabliczki po przejeździe transportu zniknęły.
Chcą skończyć
Jak napisaliśmy już wcześniej, po dokonaniu przez nieznanych sprawców uszkodzeń fundamentów pod wiatrakami konieczna była specjalistyczna ekspertyza, czy będzie możliwa naprawa, czy konieczne będzie ponowne ich przygotowanie. To groziło stratami nawet w setkach tysięcy złotych.
Jak się jednak okazało, pomimo działania wandali prace mogą być kontynuowane. Tak też zresztą się dzieje. Obecnie trwa montaż trzech wiatraków. Cała inwestycja musi zostać ukończona do lipca 2022 roku. Tak stanowią ogólnopolskie przepisy. Przez zakończenie inwestycji rozumie się uzyskanie pozwolenia na użytkowanie.
Nie jest też tajemnicą, że farma ma we wsi wielu przeciwników. W sprawie inwestycji toczą się jeszcze postępowania administracyjne. Nadzór budowlany prac jednak nie wstrzymał. Z kolei służby wojewody nie zakończyły jeszcze swoich postępowań.

Materiał archiwalny. Artykuł ukazał się w „Czasie Chojnic” 15 kwietnia 2021, nr 15/981.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

Ktos tamKtos tam

0 1

Samowolka w naszym kraju jest przerażająca. Najpierw budują jakieś potworne konstrukcje a potem dopiero pytają o zgodę i tak już za późno 09:30, 05.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

No i ładnieNo i ładnie

0 0

Jak już jesteśmy świadkami tego cyrku to, proponuję dokupić książki do miejscowej biblioteki i kopnąć w tyłek niektórych mieszkańców, aby chociaż nauczyli się czytać :3 09:43, 05.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%