Zamknij

Elektryczne hulajnogi zamiast rowerów. Kiedy można wypożyczyć?

12:49, 07.06.2021 | R.W
Skomentuj
REKLAMA

Program Miejski Rower, który miał działać m.in. w mieści i gminie Chojnice, ma zostać zastąpiony siecią stacji dla hulajnóg elektrycznych. Będzie można je wypożyczyć prawdopodobnie już w najbliższe wakacje. - Będą miały zasięg ok. 40 kilometrów - mówi wiceburmistrz Adam Kopczyński.

Program Miejski Rower zakładał co najmniej kilka stacji dla dwóch kółek, które można byłoby wypożyczać. Inicjatywą były zainteresowane cztery samorządy: miasto i gmina Chojnice oraz miasto i gmina Człuchów. - Z inicjatywy burmistrzów i wójtów tych samorządów chcemy zrezygnować z rowerów na rzecz elektrycznych hulajnóg. Sądzimy, że to rozwiązanie przyjmie się lepiej. Założenia programu Miejski Rower były robione w 2017 roku, a patrząc na Trójmiasto i inne większe aglomeracje, widzimy, że wypożyczalnie rowerów to już powoli przeżytek - mówi wiceburmistrz Chojnic Adam Kopczyński.

Stacje parkowania hulajnóg mają być z góry wyznaczone, żeby użytkownicy nie porzucali pojazdów gdzie popadnie. Raz dziennie realizator usługi będzie zbierał sprzęty i rozwoził je po różnych stacjach w zależności od zapotrzebowania.

System miałby być w całości obsługiwany przez firmę zewnętrzną. - Miasto nie będzie ponosiło ani kosztów, ani odpowiedzialności. Oddamy jedynie w użytek uzgodnione miejsca na tzw. spoty - dodaje Kopczyński. 

Gdzie stacje dla hulajnóg?

Gdzie mają się znaleźć spoty? W samych Chojnicach np. przy dworcu autobusowym, przy ulicy Przemysłowej oraz w okolicach stadionu Chojniczanki. W gminie Chojnice - na pewno przy galerii w Lipienicach, w Topolach oraz w Charzykowach. Być może także w Swornegaciach.

Na początek przewidzianych jest około stu urządzeń na wszystkie samorządy. Większość zapewne znajdzie się w Chojnicach.

Opłata przez aplikację

Jak będzie wyglądało wypożyczenie sprzętu? Ma się odbywać za pomocą aplikacji w smartfonie. Opłata będzie zapewne naliczana co minutę. - Zasięg to ok. 40 kilometrów, ograniczenie prędkości zgodnie z nowymi przepisami do 20 kilometrów na godzinę. Opłaty będzie można dokonać też blikiem - mówi Kopczyński.

Nie są jeszcze znane stawki za wypożyczenie. Wszystko ma być jasne w ciągu najbliższych kilku tygodni. Jeszcze w czerwcu planowane jest spotkanie z podmiotem prowadzącym usługę, a już 1 lipca system ma ruszyć. 

O temacie piszemy także w bieżącym wydaniu "Czasu Chojnic".

 

fot. Denniz Futalan, Pexels

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%