Zamknij

Przestępstw mniej, ale oszuści nadal działają

08:30, 20.07.2021 | E.K
Skomentuj
REKLAMA

W ostatnim roku w powiecie chojnickim poprawiło się bezpieczeństwo. W porównaniu z rokiem 2019 o niemal 300 zmalała liczba wszystkich przestępstw. Najmniejszy spadek odnotowano w Czersku. Wśród ponad 1400 przestępstw aż 954 stanowiły te kryminalne.
W 2019 roku w powiecie chojnickim odnotowano 1763 przestępstwa. Rok później było ich o 296 mniej. Na ogólną liczbę 1467 aż 1260 stwierdzono na terenie działania komendy w Chojnicach, 313 – w Czersku i okolicy, a pozostałe zanotował Posterunek Policji w Brusach. Wśród nich aż 954 były to przestępstwa kryminalne, a 263 – gospodarcze.
– Liczby nie kłamią. Mnie nurtują pewne dane. O ile w Chojnicach czy Brusach w porównaniu z 2019 zmniejszeniu uległa liczba przestępstw narkotykowych, o tyle w Czersku wzrosła z 33 do 40. Podobnie jeśli chodzi o rozboje. W 2020 było sześć przestępstw tego rodzaju. Wszystkie odnotował Komisariat Policji w Czersku – mówił na jednej z poprzednich sesji radny Maciej Jakubowski. Zauważył, że podobnie wygląda sytuacja z uszkodzeniem mienia. W innych jednostkach ta liczba zmalała, a w Czersku wzrosła z 19 (w 2019 r.) do 22 (w 2020 r.).
Oszuści w internecie
Radna Mirosława Dalecka zainteresowana była natomiast informacjami dotyczącymi tzw. oszustwa na BLIK-a. Dopytywała m.in. o to, jak dużo w naszym powiecie zdarza się tego typu przestępstw. – Wiem, że jest to nowe przestępstwo. Jak się przed tym chronić? – pytała.
Obecny na posiedzeniu komendant Komendy Powiatowej Policji w Chojnicach wyjaśnił, że w ostatnim czasie jest bardzo duży wzrost wszystkich przestępstw internetowych w całym powiecie. – Ludzie padają ofiarą przestępstw tego typu. Ktoś chce zaoszczędzić jakieś pieniążki, trafia się „superoferta” i skusi się na promocję, a niejednokrotnie jest to zwykłe oszustwo – mówił Wojciech Jakubowski. Wyjaśniał także, że z pewnością wiele tych przestępstw nie jest zgłaszanych, ponieważ w dużej mierze są to niewielkie kwoty. – My apelujemy, ostrzegamy. Cały czas są komunikaty. Niestety nad lekkomyślnością ludzi nie jesteśmy w stanie zapanować – dodał.
Udaje dyżurnego
Zdaniem komendanta sporo przestępstw internetowych dotyczy też oszustw na policjanta, urzędnika czy prokuratora. Przypomniał także, że policja nigdy nie prowadzi działań, w których bierze od kogokolwiek pieniądze. – Sprawcy działają też w ten sposób, że proszą osoby, z którymi rozmawiają przez telefon stacjonarny, o wybranie numeru alarmowego. Ta osoba się nie rozłącza, a przestępca przekazuje słuchawkę drugiej osobie, która udaje dyżurnego policji – przyznaje komendant.
Dodaje również, że mimo starań nie zawsze udaje się wykryć tych przestępców, ponieważ działania najczęściej podejmowane są po fakcie, gdy już pieniądze zostaną przekazane. Odbierający gotówkę to często osoby przypadkowe, niezwiązane z grupą, które odpowiadają na ogłoszenia dotyczące pracy np. jako kurier.

Materiał archiwalny. Artykuł ukazał się w „Czasie Chojnic” 1 lipca 2021, nr 26/992.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%