Zamknij
REKLAMA

Chodzisz na grzyby? Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa

12:30, 09.09.2021 | P.G
Skomentuj
REKLAMA

Sezon na grzyby już się rozpoczął, jednak w związku z nim więcej pracy mają też policjanci. Mundurowi z naszego województwa odnotowali już zaginięcia osób, które w ten sposób spędzały czas wolny. - Wybierając się do lasu zawsze powinniśmy pamiętać o swoim bezpieczeństwie. Warto powiadomić bliskich, gdzie idziemy i kiedy zamierzamy wrócić. Zawsze zabierajmy ze sobą telefon komórkowy z naładowaną baterią. Dzięki niemu, w razie potrzeby, będziemy mogli wezwać pomoc. Jeśli podejrzewamy, że ktoś z naszych bliskich zgubił się w lesie natychmiast zaalarmujmy policjantów – apeluje Justyna Przytarska z Komendy Powiatowej Policji w Chojnicach. 

Pogoda sprzyja grzybobraniom, choć z pewnością zbieracze ucieszyliby się, gdyby jeszcze spadł deszcz. Nie znaczy to jednak, że miłośnicy tego sportu siedzą w domach. Choć zbieranie grzybów to świetny pomysł na wypoczynek na łonie natury, który powinien być dla nas bezpieczny, to jednak nie zawsze tak jest. – Doświadczenia ubiegłych lat pokazują, że nie każdy kto idzie do lasu, potrafi sprawnie się po nim poruszać. Służby ratunkowe każdego roku poszukują zaginionych grzybiarzy. Dlatego wybierając się do lasu należy pamiętać o kilku ważnych dla naszego bezpieczeństwa zasadach – wyjaśnia rzeczniczka prasowa Komendy Powiatowej Policji w Chojnicach Justyna Przytarska.

 

Poniżej przedstawiamy zasady, które zawsze warto stosować idąc do lasu, szczególnie w teren, który nie do końca jest nam znany:

  • Jeśli wiesz, że masz problemy z orientacją w terenie lepiej, żebyś wybierał się do lasu z inną osobą.
  • Zabierz ze sobą mapę lasu, jedzenie oraz ciepłe napoje i odzież odpowiednią do pory roku.
  • Zabierz ze sobą telefon komórkowy (naładowany), bowiem w chwili zagrożenia bądź zabłądzenia w lesie będziesz mógł kogoś o tym poinformować.
  • Gdy wiesz, że sam sobie nie poradzisz w trudnej sytuacji pamiętaj, że nie wolno Ci panikować! Zadzwoń na policję bądź straż pożarną. Określ, w jakim miejscu się znajdujesz (Lasy w całej Polsce podzielone są na ponumerowane prostokąty, tzw. oddziały. Na krańcach każdej strefy znajduje się kamień z numerem. Dzwoniąc na policję lub straż pożarną wystarczy, że podasz numer z kamienia. Wzdłuż oddziałów przebiegają drogi przeciwpożarowe, które również są ponumerowane. Dzięki nim dużo łatwiej jest zlokalizować zagubioną osobę).
  • Gdy nie masz przy sobie telefonu komórkowego - bez paniki, starając się opanować emocje, przeanalizuj swoją sytuację. Następnie rusz w poszukiwaniu wyjścia z lasu. Szukaj przewodów linii energetycznych, jeśli już je znajdziesz idź wzdłuż kabla. Prędzej czy później dojdziesz do leśniczówki lub jakiegoś domu.

Jeśli mimo to nadal nie wiemy, gdzie jesteśmy i mamy problem z wyjściem z lasu to warto iść zawsze tylko w jednym kierunku i w miarę możliwości prosto. – Nie kręćmy się wokół, bo w taki sposób nie wydostaniemy się z lasu. Kierunek możemy wyznaczyć sobie na podstawie położenia słońca i obserwując, z której strony drzewa rośnie mech. Pamiętajmy, że więcej zawsze jest go od strony północnej – dodaje Justyna Przytarska.

Będąc w lesie zapamiętaj !

  • Zamykaj zawsze drzwi i okna samochodu, nawet gdy opuszczasz go na chwilę;
  • Nigdy nie zostawiaj w samochodzie dokumentów, przedmiotów wartościowych i pieniędzy, pozostałe przedmioty, których nie zabierasz ze sobą schowaj do bagażnika, nie pozostawiaj ich na widoku;
  • Zadbaj o skuteczne zabezpieczenie samochodu, w tym celu stosuj alarmy, laski zabezpieczające kierownicę, ukryte wyłączniki masy lub instalacji zapłonowej i inne niestandardowe zabezpieczenia.

Jednocześnie policjanci przypominają treść art. 161 kodeksu wykroczeń: – Kto, nie będąc do tego uprawnionym lub bez zgody właściciela lub posiadacza lasu, wjeżdża pojazdem silnikowym, zaprzęgowym lub motorowerem do nie należącego do niego lasu w miejscu, w którym jest to niedozwolone, albo pozostawia taki pojazd w lesie w miejscu do tego nieprzeznaczonym podlega karze grzywny - mówi Przytarska.

Źródło: KPP w Chojnicach
fot. rw

 

(P.G)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%