Zamknij
REKLAMA

Raciąskie grodzisko ponownie dostępne dla odwiedzających

08:00, 10.10.2021 | E.K
Skomentuj Wejście do grodu kasztelańskiego.
REKLAMA

W miniony czwartek odbyło się oficjalne otwarcie raciąskiego grodziska po jego odbudowie. Gospodarzem spotkania był burmistrz Tadeusz Kowalski i gmina Tuchola. Współgospodarzem – wójt Zbigniew Szczepański i gmina Chojnice.

Grodzisko w Raciążu przez ostatnie cztery lata nie było dostępne dla zwiedzających z powodu ponawałnicowych zniszczeń. Połamane drzewa uszkodziły nie tylko samo grodzisko (wieżę, obrysy chałup i tablice informacyjne). Zniszczyły także most – jedyne połączenie trwałego lądu z półwyspem jeziora Śpierewnik, na którym znajduje się historyczna atrakcja turystyczna.
Wszystko nowe
Do prac porządkowych w tym obszarze w ciągu minionych czterech lat przystępowano kilkukrotnie. Na miejscu działali strażacy, okoliczni mieszkańcy, pracownicy gminy Tuchola oraz w ramach praktyk – uczniowie Technikum Leśnego w Tucholi. Część połamanych drzew i elementów udało się usunąć.
Ostateczny zakres prac porządkowych wykonało Przedsiębiorstwo Wielobranżowe z Koronowa, któremu gmina Tuchola zleciła nie tylko sprzątanie terenu, ale przede wszystkim rekonstrukcję samego grodziska – w zakresie nieco szerszym niż poprzednio. Firma odbudowała schody wejściowe bramy głównej, poza tym pokryto dach bramy głównej, wykonano obrysy chat, odbudowano pomost prowadzący na półwysep. Do tego doszło wybudowanie mostu między bramą główną a cmentarzyskiem, wykonanie punktu widokowego wraz z dojściem oraz ustawienie tablic informacyjnych, stołów, ławek, koszy na śmieci i stojaków na rowery. Zlecenie obejmowało też ogrodzenie grodziska i cmentarzyska, wykonanie ścieżek szutrowych stanowiących układ komunikacyjny oraz wykonanie schodów szutrowych i kamiennych.
Łączy ich grodzisko
Efekt tych prac można podziwiać na miejscu. Zakończenie robót przypieczętowano uroczystym otwarciem. Odbyło się ono w miniony czwartek. Przybyli mieszkańcy Raciąża i okolicznych miejscowości, uczniowie szkół podstawowych, przedstawiciele m.in. stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, pracownicy urzędów gminy Tuchola i gminy Chojnice oraz samorządowcy – radni i sołtysi gminy Tuchola z burmistrzem Tadeuszem Kowalskim oraz radni i sołtysi gminy Chojnice z wójtem Zbigniewem Szczepańskim.
Na miejscu byli też wyjątkowo mocno związani z miejscem Krystyna i Łukasz Trzcińscy ze Stacji Archeologicznej Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego w Białych Błotach.
Złożyli się po połowie
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że udział reprezentantów obu gmin nie był przypadkowy. Wykonana w obszarze grodziska inwestycja jest dziełem obu samorządów. Gminie Tuchola w realizacji zadania pomogła gmina Chojnice. Już w ubiegłym roku przy wsparciu rady wójt Zbigniew Szczepański podpisał porozumienie, na mocy którego gmina Chojnice zdecydowała się pokryć 50 proc. kosztów odbudowy grodziska. Argumentowano to tym, że jest ono położone tuż obok jeziora Śpierewnik, które należy do gminy Chojnice. Samorządowcy uznali ponadto, że obiekt tworzący wspólną historię od czasów średniowiecza jest miejscem chętnie odwiedzanym również przez mieszkańców właśnie gminy Chojnice.
Podczas czwartkowego spotkania w raciąskim grodzisku burmistrz Tadeusz Kowalski przypomniał historię budowy wspomnianego grodziska, zaczynając od dziejów jego pierwszej rekonstrukcji. Mówił o tym, jak gmina Tuchola stała się właścicielem gruntu i co w kolejnych latach powstawało. Wspomniał też o ponawałnicowych zniszczeniach i ogromie pracy włożonej w uprzątnięcie terenu, na który nie były w stanie dojechać praktycznie żadne pojazdy mechaniczne. Na koniec podziękował wszystkim, którzy pracowali na rzecz odbudowy grodziska bądź wsparli jego realizację.
Perełka regionu
Później głos oddano Jerzemu Szwankowskiemu – znawcy lokalnej historii. Jerzy Szwankowski opowiadał o grodzie kasztelańskim jako pierwszej siedzibie władz administracyjnych w tym regionie, o jego roli i o mieszkańcach.
Wspominano także o badaniach archeologicznych, jakie przez lata prowadzono na tym terenie. Zaczęły się one praktycznie już w połowie lat 60. Na przestrzeni kolejnych lat odkryto m.in. pozostałości pięciu domów usytuowanych wzdłuż wałów grodu. Odnaleziono tysiące fragmentów rozbitych naczyń glinianych i ponad tysiąc przedmiotów lub ich fragmentów z żelaza, brązu, srebra, rogu i szkła. To wszystko, cały materiał zabytkowy pozyskany w trakcie badań, znajduje się w powstałej w Białych Błotach Stacji Archeologicznej. Część eksponatów złożona została także w formie stałej ekspozycji w Wiejskim Domu Kultury w Raciążu.
Kasztelan Tadeusz i wojski Zbigniew
Były gratulacje i wyrazy uznania za wspaniale przeprowadzony przez obie gminy projekt. Zarówno burmistrz, jak i wójt w swoich wystąpieniach podkreślali, że grodzisko połączyło oba samorządy. Gospodarz gminy Chojnice wyznał dodatkowo, że wielokrotnie odwiedzał to miejsce i zawsze chętnie tu wraca. Dodał, że zrealizowane przedsięwzięcie jest dla wszystkich – bez podziału administracyjnego na gminy. Wobec powyższego obaj samorządowcy oficjalnie przekazali grodzisko do zwiedzania.
Spotkanie zakończyła wspólna biesiada i inscenizacja „Starej baśni” w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Raciążu. Burmistrz dodatkowo z rąk prezes Stowarzyszenia Rozwoju Sołectwa Raciąż Ireny Szwankowskiej i Jerzego Szwankowskiego w uznaniu zasług odebrał nominację na honorowego kasztelana, a wójt – nominację na wojskiego.

tekst i fot. Lucyna Zdanowska

Materiał archiwalny. Artykuł ukazał się w „Czasie Chojnic” 16 września 2021, nr 37/1003.

(E.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%