Zamknij
REKLAMA

Chojnicka poetka uhonorowana medalem

08:00, 21.10.2021 | E.K
Skomentuj Maria Jolanta Kowalska została odznaczona brązowym medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.
REKLAMA

Maria Jolanta Kowalska została odznaczona przez ministra brązowym medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”. Odebrała go z rąk wojewody. – Uroczystość była kameralna, ale bardzo miła – mówi poetka.

Przez 20 lat Maria Jolanta Kowalska pracowała w szkole przy Dworcowej jako polonistka. – Wówczas był to jeszcze Zespół Szkół Rolniczych. W latach 90. w Chojnicach byłam współzałożycielką – było nas troje – Chojnickich Nocy Poetów. Od tego wszystko się zaczęło – wspomina. – Zresztą już od dziecka lubiłam pisać, tworzyłam także w szkole średniej. To były takie dziewczęce, pamiętniarskie przymiarki.
Port życia
W Chojnicach prowadziła też Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury. – W 1996 roku wyjechałam do Bydgoszczy i tam zakotwiczyłam. Uczyłam w szkole, prowadziłam dwa kluby, podczas których odbywały się spotkania z literatami, malarzami, rzeźbiarzami i artystami. Z kolei w klubie Od Nowa występowała młodzież pasjonująca się poezją i prozą. Wiele tych osób nadal pisze – opowiada poetka. W tym czasie otrzymała odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej.
Obecnie jest na emeryturze i mieszka w Chojnicach. – Przyprowadziła mnie tu trochę tęsknota, pewien sentyment – ale też sytuacja życiowa, bo moja mama wymagała opieki. Tu osiadłam na stałe, mam przyjaciół i rodzinę. Być może będzie to port mojego życia – mówi.
Wiersze o mieście
Jak sama mówi o swojej pasji, poezja ją uszczęśliwia. – Dzięki niej czuję się wartościowsza. Wcześniej byłam nieśmiałą dziewczyną, unikałam spotkań – zaznacza. Wydała dotąd 12 tomików z twórczością. W kolejnym roku ma ukazać się następny „Wzruszenie wierszem i prozą rozkołysane”. – W każdym tomiku jest kilka tekstów o Chojnicach, na przykład o nocach poetów czy stęsknionych ludziach, którzy przybywają w te strony – mówi autorka.
Za swoją twórczość została doceniona przez ministra. – Ponieważ przeniosłam się do Chojnic, zmieniło się województwo i musiałam opowiedzieć o swojej pracy od początku. W marcu przyznano mi medal – relacjonuje Maria Jolanta Kowalska. Odznaczenie odebrała z rąk wojewody, ale uroczystość ze względu na pandemię musiała być okrojona. Mogło w niej wziąć udział tylko sześć osób. Było zatem kameralnie, a artystce towarzyszyli młodzi tancerze z Akademii Tańca Piętro Wyżej. – Byłam dumna, że młodzież z Chojnic była tam ze mną. Potem przy kawie snuliśmy opowieści i zwierzenia – relacjonuje.

Materiał archiwalny. Artykuł ukazał się w „Czasie Chojnic” 23 września 2021, nr 38/1004.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%