Zamknij
REKLAMA

Pokłócili się o wigilię dla ubogich

12:00, 10.11.2021 | .
Skomentuj Zdzisław Januszewski uważa, że miasto zawłaszczyło inicjatywę, której pomysłodawcą była Akcja Katolicka.
REKLAMA

Radny Zdzisław Januszewski poczuł się urażony, że miasto przejęło organizację kolacji wigilijnej dla potrzebujących. – To Akcja Katolicka była jej inicjatorem. Uważam, że to zawłaszczenie – mówił. – Spuśćmy powietrze, spotkajmy się i razem to zróbmy – odpowiedział burmistrz.

Znana jest już data kolacji dla osób potrzebujących, która jest organizowana co roku. Ma się ona odbyć dzień przed Wigilią, czyli 23 grudnia wieczorem. – Trwają przygotowania. W tym roku patronat nad całą akcją przejmują Ośrodek Profilaktyki Rodzinnej i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, a także Dom Dziennego Pobytu przy wsparciu miasta Chojnice oraz Promocji Regionu Chojnickiego – mówił na poniedziałkowej sesji rady miejskiej wiceburmistrz Adam Kopczyński.
Jednoczmy się w działaniu
To stwierdzenie nie spodobało się radnemu Zdzisławowi Januszewskiemu, członkowi Klubu Radnych Prawo i Sprawiedliwość. Uznał, że wiceburmistrz pominął informację o pomysłodawcach akcji. – Chciałbym przypomnieć, że kolację wigilijną dla potrzebujących od blisko 30 lat realizowała Akcja Katolicka. Przez ten czas nie było żadnych zastrzeżeń. Nie rozumiem, dlaczego ta inicjatywa została teraz zawłaszczona przez Ośrodek Profilaktyki Rodzinnej, choć pewnie nie tam należy szukać pomysłodawców... Zapewniam, że mamy więcej pomysłów na nowe inicjatywy i możemy za darmo je udostępnić, nie trzeba ich zawłaszczać – mówił Januszewski.
Burmistrz Arseniusz Finster podkreślał, że nie chodzi o odebranie komuś zasług. – Ja tego nie interpretuję jako zawłaszczania. Jednoczmy się w działaniu, żeby pomóc ludziom ubogim. Nie chcemy niczego przejmować czy pomijać Akcji Katolickiej. Zapraszam jej członków, żebyśmy zrobili to razem. Nie ma sensu, żebyśmy się różnili w realizacji tak szczytnych zadań. Spuśćmy powietrze, spotkajmy się i razem to zróbmy – zachęcał. Potwierdził też wcześniejszą rolę Akcji Katolickiej.
– Życzę powodzenia tej inicjatywie – stwierdził Januszewski. – Jak będę mógł, to wesprę, ale nadal uważam, że to zawłaszczenie.
Na ostatnią chwilę?
Także wiceburmistrz poczuł się w obowiązku odnieść do słów radnego z klubu PiS. – Przepraszam radnego, jeśli poczuł się urażony, może powinienem na początku wspomnieć, że to inicjatywa Akcji Katolickiej. Jednocześnie chciałbym przypomnieć, że w ubiegłym roku pandemicznym, który był bardzo trudny, Akcja Katolicka nie zaangażowała się w to działanie i ciężar przygotowania wszystkiego spoczął na OPR i MOPS-ie. Mamy za chwilę listopad, czekaliśmy na sygnał od Akcji Katolickiej, czy coś robimy – bo trzeba już działać i coś organizować. Podtrzymuję przy tym wolę współpracy – deklarował.
Chwalił też pracowników OPR za to, że ostatnio dobrze sobie poradzili z organizacją spotkania w trudnej sytuacji pandemicznej. – Po manipulacji jednego z portali internetowych na ostatnią chwilę pan zorganizował rozdanie paczek – skwitował Januszewski. W ubiegłym roku zamiast kolacji zorganizowano bowiem przed OPR punkt odbioru paczek z żywnością, słodyczami dla dzieci oraz z potrawami wigilijnymi.
Przewodniczący Antoni Szlanga uciął dyskusję. – Nie wiemy, jak będzie w tym roku z pandemią, na razie krzywa zachorowań rośnie, więc nie przesądzajmy niczego. Wszystko okaże się pewnie bliżej terminu grudniowego – podkreślił.

tekst Ramona Wieczorek, fot. Daniel Frymark

Materiał archiwalny. Artykuł ukazał się w „Czasie Chojnic” 28 października 2021, nr 43/1009.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

ChopikChopik

7 0

Wokół Akcji Katolickiej musi być szum, Pani Janina K. prezes lubi takie działania :(
Wielki szacun dla miasta za to, że działają mimo wszystko! 13:47, 10.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%