Zamknij
REKLAMA

Wójt: Nie zapłacimy! A sąd przyzna nam rację

09:00, 22.11.2021 | .
Skomentuj Wójt Zbigniew Szczepański pokazuje ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty. Urząd już na nie odpisał – nie zamierza płacić KOWR-owi.
REKLAMA

W ubiegłym miesiącu do Urzędu Gminy w Chojnicach wpłynęło przedsądowe wezwanie do zapłaty. Samorząd miałby zapłacić 5,4 mln zł za nieruchomość przy ZZO, którą otrzymał wcześniej nieodpłatnie. Sprawa prawdopodobnie znajdzie finał w sądzie gospodarczym.

Oddział terenowy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Pruszczu Gdańskim wysłał pismo w październiku. Żąda zapłaty 5,4 mln zł za 30 hektarów gruntu. Wycenę, ważną rok, sporządził rzeczoznawca.
Chodzi o teren przy Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Nowym Dworze, który KOWR (wcześniej Agencja Nieruchomości Rolnych) przekazał na cele publiczne – a konkretnie rozbudowę ZZO. Bezpłatne przejęcie gruntu Skarbu Państwa nastąpiło w 2010 roku z zaznaczeniem, że przedmiot darowizny nie może być przeznaczony na inne cele. Przedstawiciele KOWR-u uważają, że gmina nie wywiązała się z umowy, bo inwestycja nie jest zrealizowana. Dlatego wezwali samorząd do zapłacenia za przekazany wcześniej bezpłatnie grunt.
Jest niuans
– Byłem rok w temu w Pruszczu Gdańskim, by rozmawiać na ten temat. Oni rozumieją, że to nie jest prywatne ranczo wójta, że to cel publiczny – mówi wójt Zbigniew Szczepański. – Mamy tu do czynienia z pewnym niuansem prawnym. Nowelizacja ustawy sprzed dwóch lat mówi, że w ciągu 10 lat przedmiot darowizny musi być skonsumowany, czyli w praktyce zakład powinien już tam stać. Oni zrobili kontrolę po 10 latach – a tam gołe pole. I uznali, że gmina nie dotrzymała warunków umowy.
ZZO ma jednak wszystkie niezbędne dokumenty. Proces inwestycyjny trwa już co najmniej od pięciu lat. – A prawo nie działa przecież wstecz – tłumaczy wójt. Uważa, że ośrodek ma kiepską obsługę prawną. – Po prostu idą na łatwiznę. Mogliby we własnym gronie przeprowadzić analizę prawną i zbadać wyroki w tej sprawie – dodaje.
Mówi, że konsultował się z różnymi fachowcami. – Większość prawników, w tym nasz oraz radca ZZO, podzielają stanowisko, że KOWR niesłusznie żąda tych pieniędzy – podkreśla. Podaje też przykład podobnej sytuacji, gdy inna gmina z Polski stanęła przed sądem najwyższym, który przyznał rację samorządowi.
Nie zapłacimy
Zapis miał zabezpieczyć przed nadużyciami. – Były sytuacje w Polsce, że gminy otrzymywały coś za darmo, a potem zmieniały przeznaczenie. Tu jednak nie ma o tym mowy. Oczywiście KOWR w Pruszczu Gdańskim dostanie od nas wszystkie stosowne dokumenty, m.in. wypisy z planu miejscowego dla tego terenu, uchwalone przez radę gminy – dodaje wójt.
Gmina odmówiła dokonania zapłaty. – Zapowiada się pewnie dwuletni bój sądowy. Jestem jednak przekonany, że wygramy sprawę – podkreśla wójt. – Już od co najmniej pięciu lat zarząd ZZO prowadzi proces inwestycyjny celem zbudowania drugiej części zakładu. Między innymi ograniczenia covidowe spowodowały, że ten proces opóźnił się przynajmniej o rok.
Nic do zarzucenia
Wicewójt Piotr Stanke podkreśla, że urzędnicy nie mają nic do zarzucenia pracowników spółki. – Pilnowali terminów, niczego nie zaniedbywali. Musieli stworzyć montaż finansowy na aż 96 mln zł – to kwota większa, niż ZZO kosztowało na początku! – mówi. – Czekali też na program unijny. Nie mamy żadnych uwag co do działalności ZZO – dodaje wójt.
Wcześniej korespondencja w sprawie ewentualnej zapłaty dla KOWR-u była wysyłana m.in. do udziałowców. – W wariancie pesymistycznym, jeśli sąd nie przyzna nam racji, to ZZO będzie musiało zapłacić gminie te środki. Każdy z udziałowców zapłaci według posiadanych udziałów – mówi Szczepański. – Zapewne w konsekwencji miałoby to odzwierciedlenie w opłatach śmieciowych. Nie wierzę jednak w taki wariant.
Sytuacja wywołała jeszcze jeden dodatkowy skutek. KOWR zabiegał o to, by gmina przejęła teren cmentarzy niedaleko Czartołomia i Jarcewa oraz przy wjeździe do Zbenin. – Na razie zawieszamy tę procedurę – dodaje Szczepański.

tekst i fot. Ramona Wieczorek

Materiał archiwalny. Artykuł ukazał się w „Czasie Chojnic” 4 listopada 2021, nr 44/1010.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%