Zamknij
REKLAMA

Dużo zgonów w Polsce. Zapełnia się też chojnicki cmentarz

08:00, 25.01.2022 | .
Skomentuj
REKLAMA

W 2020 roku w Polsce zmarło ponad 477 tys. osób. Jak podaje GUS, był to najtragiczniejszy współczynnik zgonów od blisko 50 lat. Jak pod tym względem kształtuje się miniony rok?

Liczba zgonów to jedna z danych sprawdzanych przez Główny Urząd Statystyczny. Publikacja „Sytuacja demograficzna Polski do 2020 r. Zgony i umieralność” pojawiła się na stronie GUS-u na początku tego roku. W dokumencie można znaleźć m.in. informacje na temat kształtowania się liczby i struktury zgonów w latach 1950-2020 wraz z analizą czynników wpływających na obserwowane zmiany.
Gwałtowny wzrost śmiertelności
Jak wynika z raportu, pandemia w sposób szczególny wpłynęła na przebieg zjawisk demograficznych w 2020 r., pogłębiając niekorzystne trendy obserwowane na przestrzeni ostatnich lat. Od 2012 roku liczba ludności w Polsce stopniowo się zmniejsza (z wyjątkiem nieznacznego wzrostu w 2017 r.), a natężenie zgonów do 2019 r. nie zmieniało się istotnie. Jednak w 2020 r. nastąpiła gwałtowna zmiana – zmarło ponad 477 tys. ludzi. Jest to o prawie 68 tys. przypadków więcej niż rok wcześniej. Dla porównania, w 2019 r. w ciągu 49 tygodni zmarło ponad 383 tys. osób.
Zakończony niedawno 2021 r. był jeszcze bardziej tragiczny. Jak podaje GUS, w pierwszych 49 tygodniach zmarło 475 047 osób. W analogicznym okresie roku poprzedniego zmarły 438 004 osoby. Jak pod tym względem przedstawia się sytuacja w powiecie chojnickim? W 2020 roku w gminie Konarzyny zmarły 22 osoby, natomiast rok później – 12. Z kolei w gminie Brusy i samym mieście w tym samym okresie odnotowano kolejno 149 i 139 zgonów. Natomiast w gminie i samym mieście Czersk w 2020 r. umarło 241 osób, a rok później – 282. Z kolei w 2020 r. w mieście i gminie Chojnice zmarło 528 osób. Statystyk za ubiegły rok brak, ponieważ wciąż trwa opracowywanie raportu. Są za to dane od administracji cmentarza komunalnego w Chojnicach. Wiadomo, że w 2020 r. na cmentarzu komunalnym w Chojnicach pochowano 375 osób, a rok później – 424 osoby.
Główne przyczyny zgonów
Jak podaje GUS, za wyższą umieralność w największym stopniu odpowiada pandemia COVID-19. Bezpośrednie ofiary wirusa stanowią ok. 60 procent odnotowanego wzrostu umieralności. W roku 2021 w Polsce z powodu koronawirusa zmarło łącznie 68 506 osób. To ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. Ponadto głównymi przyczynami zgonów są choroby układu krążenia i nowotwory, odpowiadają one niemal za 70 proc. wszystkich przypadków.
Jedną z konsekwencji wyższej umieralności jest zapełnianie się cmentarzy. Tak dzieje się między innymi na nekropolii w Chojnicach. Cmentarz komunalny w Chojnicach pomału się zapełnia. Zaczyna brakować miejsc grzebalnych. W związku z tym planuje się powiększenie nekropolii. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Chojnicach burmistrz Arseniusz Finster przyznał, że na cmentarzu komunalnym zaczyna brakować miejsca. – Większa ilość pochówków, zapewne związana także z sytuacją covidową sprawiła, że cmentarz komunalny pomału się zapełnia – mówił dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Jarosław Rekowski.
W związku z tym planuje się powiększenie nekropolii o teren obecnego zagajnika na tyłach cmentarza. Teren ma zostać powiększony o około dwa hektary. – W tym roku w planach jest przygotowanie dokumentacji technicznej. Wszystko musi zostać odpowiednio przygotowane, aby spełniało wymogi i oczekiwania ludzi, związane z wyznaczeniem miejsca pod groby dziecięce lub kolumbarium – zaznaczył Jarosław Rekowski.

Anna Piętaszewska, Iwona Papierowska

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (5)

MimMim

7 5

Brawa dla antyszczepów, może już czas wyciągnąć łeb z własnej dupy? 08:48, 25.01.2022

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

pappap

4 1

temat szczepień niech zostanie indywidualnym podejściem chcesz to się szczep co miesiąc tym czymś 11:48, 25.01.2022


RonRon

3 1

Szczepy padają jak muchy. 12:14, 25.01.2022


Tak?Tak?

6 1

Kretyn. Więcej ludzi umarło z powodu zaniedbań niż z powodu korony. Ludzie umierają, bo nie udziela się im pomocy, nie tylko nie przyjmuje się w przychodniach z chorobami, ale też w krytycznych sytuacjach w szpitalach. I szczepienie nie ma nic do tego. Chora propaganda wyprała ludziom mózgi i teraz o wszystko obwiniają nieszczepionych. Geniusze. 14:12, 25.01.2022


AjaajaAjaaja

0 1

Zdalne leczenie pozamykane szpitale i przychodnie. Ludzie młodym wieku odeszli na zawału udary bo kto taki stres wytrzyma ? Moja stara ciocia opowiadała mi właśnie ze od początku tej pandemii tak strasznie sie bała o całą rodzinę o to żeby nie potracili pracy walka o ten papier i makaron tak ją przestraszyła ze po nocach nie spała a jak wychodziła do ludzi nawet po zakupy czuła ogromny strach ze sie cała wewnętrznie trzęsła. Ponad 80 letnia kobieta powiedziała ze naturalnie przeszła te infekcje ogólnie jest w dobrej kondycji bo cały czas jest w ruchu .I boi sie bardziej zastraszania niż tej grypy. ten stres jaki wywoływany jest od kilku lat niszczy ludziom psychikę . Wierzę w to że już sie to skończy. Bo JA widzę jaka jest prawda w moim środowisku i środowisku moich znajomych z którymi się kontaktuję. Ktoś się bardzo wzbogacił na tej całe akcji . To nie można tak tego zostawić. Takiej cenzury jaka obecnie jest świadczy tylko o tym ze jest coś do ukrycia i zmanipulowania. Ludzie na całym świecie oczekują prawdy. 14:05, 28.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%