Zamknij
REKLAMA

Ostatnie dni, by uzyskać dopłatę do nawozów

09:48, 12.05.2022 | .
Skomentuj
REKLAMA

Do 16 maja rolnicy mogą składać wnioski o przyznanie dopłat do zakupu nawozów w biurze powiatowym ARiMR. To forma wsparcia do zakupu środków, które mocno podrożały.

Wnioski o taką pomoc składa się wyłącznie w wersji papierowej w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Rolnicy muszą dołączyć do wniosków kopie faktur, ich duplikaty lub imienne dokumenty księgowe potwierdzające zakup nawozów w okresie od 1 września 2021 do 15 maja 2022 roku od podmiotów prowadzących działalność w zakresie obrotu lub sprzedaży nawozów. Dowody zakupu można też przesłać elektronicznie za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ARiMR, ale ostatecznie trzeba je też dołączyć do wniosku w formie papierowej.

Do wyliczenia wysokości pomocy stosuje się specjalny dwustopniowy algorytm. Po pierwsze, oblicza się wysokość pomocy na podstawie określonych stawek, które wynoszą: 500 zł do hektara upraw rolnych (z wyłączeniem traw na gruntach ornych oraz łąk i pastwisk) lub 250 zł do hektara łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych (z wyłączeniem powierzchni wspieranych w ramach działania rolno-środowiskowo-klimatycznego). Maksymalna powierzchnia objęta tą pomocą wynosi 50 ha.

Po drugie, aby wyliczyć wysokość pomocy, obliczana jest różnica pomiędzy cenami nawozów w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r. a tymi, które obowiązywały od 1 września 2020 r. do 15 maja 2021 r. W tym celu potrzebne są dane potwierdzające poniesione koszty. W przypadku nabycia nawozów między 1 września 2021 r. a 15 maja 2022 r. rolnik musi posiadać i dołączyć do wniosku kopie faktur, ich duplikaty lub imienne dokumenty księgowe potwierdzające takie zakupy. Jeśli natomiast nie ma dokumentów księgowych potwierdzających zakup nawozów we wspomnianym okresie, koszty zostaną wyliczone na podstawie średnich stawek opublikowanych przez resort rolnictwa. Pomocą nie jest objęte wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez.

oprac. aw, grafika pixabay

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%