Zamknij
REKLAMA

Na sesji o śmieciach, kamienicy i budynkach zastępczych

09:00, 13.05.2022 | .
Skomentuj Niebawem mają ruszyć prace rozbiórkowe kamienicy.
REKLAMA

Zalegające śmieci, budynki zastępcze dla Gminnego Centrum Kultury oraz kamienica do rozbiórki – na ostatniej sesji rady miejskiej w Czersku radni mieli sporo pytań. Dodatkowo podjęli decyzję w sprawie zmiany uchwały budżetowej.

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Czersku podjęto decyzję w sprawie zmiany uchwały budżetowej. Wynika to przede wszystkim z rosnących kosztów związanych z inwestycjami. Zdecydowano się zwiększyć koszty dotyczące budowy żłobka w Czersku o 500 tys. zł, a także o 400 tys. zł zwiększono nakłady na modernizację boiska piłkarskiego. Po ogłoszonym przetargu postanowiono również zwiększyć o 1,6 mln zł środki na kulturę poprzez modernizację budynków Domów Kultury w Czersku i Rytlu, budowę muszli koncertowej i stworzenie nowoczesnej powierzchni wystawowej. Oprócz tego radni mieli sporo pytań. Dotyczyły one między innymi zalegających śmieci, budynków zastępczych dla GCK w Czersku oraz rozpadającej się kamienicy.
Śmieci wciąż straszą
Radny Jacek Argasiński pytał, jak wygląda sprawa ze śmieciami koło marketu Netto. Od dłuższego czasu problem ten nie został rozwiązany. Odpady w sąsiedztwie marketu i cmentarza wciąż zalegają i straszą. – Cały czas trwa postępowanie administracyjne, jeśli chodzi o sprawę śmieci przy sklepie Netto. W ubiegłym tygodniu poprosiłem pracownika z AZK, aby sprzątnął je wzdłuż drogi. Natomiast jeśli chodzi o śmieci, które są pod cmentarzem, czyli w zasadzie o zasadniczą część tych odpadów, to tak jak państwu tłumaczyłem, trwa postępowanie administracyjne, które w tej chwili wchodzi już w fazę postępowania egzekucyjnego. Do tych państwa zostało wysłane upomnienie. Terenem zarządza syndyk masy upadłościowej i on w ubiegłym tygodniu bądź przed świętami wielkanocnymi przysłał nam informacje, że w maju te śmieci zostaną uprzątnięte. Zobaczymy; jeśli w maju nie zostaną uprzątnięte, będzie nałożona kara grzywny – tłumaczył naczelnik Wojciech Laska.
Pomieszczenia zastępcze
Gminne Centrum Kultury w Czersku ma przejść kompleksową modernizację. W związku z tym radny Daniel Szpręga pytał o przebieg rozmów z przedstawicielami spółki KronoBuild oraz firmy Klose, które miały dotyczyć zapewnienia Gminnemu Centrum Kultury w Czersku pomieszczeń tymczasowych. – Budynek GCK w Czersku trzeba w całości opróżnić, bo w 100 procentach będzie on przebudowany. Ostateczne ustalenia są takie, że pomieszczenia biurowe znajdą się w budynku, w którym znajduje się biurowiec Klose. Tam są wolne, puste pomieszczenia i jest on tuż obok budynku domu kultury – mówił Przemysław Biesek-Talewski.
Gminne Centrum Kultury jako instytucja wraz z pracownikami i z częścią administracyjną ma się tam przenieść na około rok. Natomiast pomieszczenia magazynowe na 90 procent będą na terenie zakładów remontowych, czyli również w sąsiedztwie domu kultury. – W budynku magazynowo-warsztatowym będzie wydzielona powierzchnia, którą wydzierżawimy od spółki KB, a właściwie od podległej jej firmie Toruńskiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Drzewnego, bo to jest dokładny właściciel. W Rytlu jest łatwiej, bo tam będzie częściowa przebudowa i tam można tym wyposażeniem rotować. Jeśli chodzi o mieszkańców tych domów kultury, to są to cztery mieszkania, gdzie mamy obowiązek zapewnić inne lokale mieszkalne. Oczywiście z tego obowiązku się wywiążemy. Trwają ustalenia z mieszkańcami, szukamy odpowiedniej lokalizacji – zaznaczył burmistrz.
Kamienica do rozbiórki
Z kolei radny Maciej Bruski pytał o spotkanie w sprawie kamienicy znajdującej się przy ulicy Kościuszki 26 w Czersku. – Jak ona wygląda, wszyscy widzą: wygląda fatalnie. Ten wygląd wynika z tego, że wcześniej z elewacji spadały elementy tynku oraz większe elementy gzymsu i to już stanowiło niebezpieczeństwo dla przechodniów. W związku z tym zwróciłem się do właściciela, żeby te luźne elementy usunął – mówił burmistrz. Stwierdził, że efekt jest widoczny dla wszystkich. Nie jest ani estetycznie, ani bezpiecznie, dlatego włodarz cały czas przekonuje właściciela, by już przystąpił do rozbiórki obiektu. – Rozmawialiśmy o tym, na jakim etapie jest projekt rozbiórki oraz projekt nowego obiektu. Jest szansa, że w najbliższych tygodniach rozpoczną się prace rozbiórkowe, a zakończą w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Potem, jak tylko będzie pozwolenie na budowę, inwestor zamierza ruszyć z budową nowego obiektu – dodał.

Materiał archiwalny. Artykuł ukazał się w „Czasie Chojnic” 5 maja 2022, nr 18/1036.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%