Zamknij
REKLAMA

Od 1 lipca droższe bilety w miejskiej komunikacji

14:33, 26.05.2022 | .
Skomentuj Od 1 lipca klienci MZK zapłacą więcej za jednorazowe bilety.
REKLAMA

Bartosz Bluma, przewodniczący klubu PiS w Radzie Miejskiej w Chojnicach zaproponował, by osoby od 60 roku życia mogły za darmo jeździć komunikacją miejską. Czy udało mu się to przeforsować?

Dyskusja nad tym punktem rozgorzała przy projekcie uchwały dotyczącej zmiany w cenach biletów i opłat w miejskiej komunikacji. Radny Bartosz Bluma złożył wniosek o poprawkę do jednego z punktów, a konkretnie mówiącego o tym, że osoby, które ukończyły 70 rok życia mogą bezpłatnie korzystać z komunikacji. Bluma zaproponował, aby taki przywilej dotyczył już sześćdziesięciolatków. – Motywuję ten wniosek tym, żeby poprawić sytuację osób starszych, które najczęściej wykorzystują przejazdy komunikacją miejską – mówił. Akurat ten wiek, jak argumentował, dotyczy kobiet, które są już na emeryturze, a mężczyźni się do niej zbliżają. – Taka drobna modyfikacja nie wpłynie na koszt funkcjonowania spółki – mówił.
Apele o wycofanie
Po złożeniu tego wniosku przewodniczący RM Antoni Szlanga ogłosił 15-minutową przerwę. Po niej głos zajął wiceburmistrz Adam Kopczyński. – Powinniśmy dać sobie trochę czasu na zastanowienie się nad tym pomysłem, a w szczególności zrobienie analiz, jakie to będzie miało skutki finansowe dla spółki – mówił. Dodał, że uchwała dotyczy podwyżki cen biletów jednorazowych ze względu na trudną sytuację w branży transportowej spowodowanej m.in. podwyżkami cen oleju napędowego. Zaapelował do radnego, żeby wycofał ten wniosek.
Bluma odpowiedział, że i w programie wyborczym PiS-u, i burmistrza została ujęta bezpłatna komunikacja miejska. Jednak zdaje sobie sprawę, że w obecnej sytuacji nie jest to możliwe, ale chciałby chociaż udostępnić komunikację za darmo ludziom, którzy ukończyli 60 rok życia. – Według mnie nie ma na co czekać. Jest teraz czas, żeby zachęcić ludzi do korzystania z komunikacji. Obniżenie wieku to nie jest coś radykalnego – mówił Bluma.
Jakie skutki?
Odpowiadał włodarz Chojnic. – Jestem zaskoczony takim wnioskiem, ponieważ nieznane są skutki finansowe takiego wniosku – mówił Arseniusz Finster. Dodał, że MZK świadczy usługi dla 60 tys. osób, w tym też dla mieszkańców gminy Chojnice i ulga proponowana przez Blumę obejmowałaby także osoby z tego obszaru. – A dlaczego nie 55 plus albo 58 i pół? Będziemy się spierać. Uważam, że powinniśmy się zastanowić nad kolejnymi krokami – mówił Finster. Wyjaśniał, że paliwo jest zbyt drogie, żeby na coś takiego się porywać. – W tym momencie kumulujecie panowie problemy – zwrócił się do Blumy i Zdzisława Januszewskiego, pomysłodawców zmiany. – Nie można nie patrzeć na budżet, gdy realizowane są inne inwestycje. Gdybyście znali skutek finansowy tego zadania... A ja nie znam. Możemy się nad tym wnioskiem pochylić, kiedy go zwymiarujemy. I też zaproponował wycofanie wniosku. – Możecie wniosek postawić, ale i tak w glosowaniu przegracie – podkreślił Finster.
Opozycja przekonywała. – Nawet najdłuższa podróż zaczyna się od pierwszego kroku. Obniżenie wieku nie nadwyręży zbyt mocno budżetu – mówił Zdzisław Januszewski. Ostatecznie wniosek został wycofany. Burmistrz zadeklarował, że zostanie zweryfikowane to, jakie byłyby skutki finansowe obniżenia wieku i co można z tym będzie zrobić.

Dyskusji nad samymi podwyżkami cen biletów jednorazowych nie było. To przeszło na sesji bez echa, a podwyżki zaczną obowiązywać od 1 lipca. A wygląda to następująco: obecnie bilet normalny po mieście kosztuje 2,40 zł, po podwyżce będzie kosztował 3,20 zł. Poza miastem (w zależności od odległości): w strefie I jest 4,20 zł, zaś będzie 5,60 zł, w strefie II natomiast jest 5,20 zł i będzie 7,00 zł, z kolei w strefie III jest 6,20 zł, a będzie 8,40 zł. Zmianie nie ulega cena biletów miesięcznych. 

Materiał archiwalny. Artykuł ukazał się w „Czasie Chojnic” 19 maja 2022, nr 20/1038.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%