Zamknij
REKLAMA

Jesteśmy potentatami w produkcji obornika

09:00, 27.06.2022 | .
Skomentuj Senator Stanisław Lamczyk mówił o produkcji energii.
REKLAMA

– Jeśli ludzie usłyszą, że w przeciągu pięciu lat nie ma być ogrzewania gazowego, to ja już bym w tej sali nie chciał siedzieć. Oni nam uwierzyli, zainwestowali. To będzie bardzo kryzysowa sytuacja – mówił burmistrz Finster. Przyczynkiem do takiej wypowiedzi włodarza była wizyta senatora Stanisława Lamczyka, który mówił o szykowanej transformacji energetycznej.

Na minionej sesji Rady Miejskiej w Chojnicach gościł senator Stanisław Lamczyk, żeby przekazać informacje o transformacji energetycznej. Został przewodniczącym parlamentarnego zespołu ds. prawa elektrycznego. – Piszemy prawo elektryczne od nowa, ponieważ w okresie międzywojennym Polska miała najlepsze prawo elektryczne, nie tylko w Europie, ale i świecie. Nawet jak okupant wszedł, to nie zmienił tego prawa. Natomiast dzisiejsze prawo budzi sporo zastrzeżeń – mówił. Chciał poinformować, co w najbliższym czasie może czekać samorządy i do czego powinny się przygotować. Sporo czasu poświęcił farmom, które produkują energię z wiatru i słońca. – Jak nie ma wiatru, nie ma słońca, to włączają się biogazownie, które produkują energię poprzez spalanie biogazu. Polska jest największym producentem obornika i można wyprodukować na biogazowniach 10 mld metrów sześciennych tego gazu – informował. Biogazownie miałyby budować samorządy.
Wspólna sieć
Głos zajął radny Bartosz Bluma. – Faktycznie energia ze słońca i wiatru jest darmowa. Warunek jest taki, że musi świecić słońce i wiać wiatr. To jest największa nieprzewidywalność tego źródła energii, stąd konieczność robienia równoległych rozwiązań, gdy brakuje wiatru i słońca – podkreślał. Odniósł się do spalarni odpadów. – U nas, jak by nie patrzeć, są duże obawy mieszkańców, bo jak słyszą: spalarnia odpadów, to myślą: smród. I tu chyba jest największy problem niż budowa spalarni. Obawy są nieuzasadnione, bo technika jest tak rozwinięta – dodał Bluma. Lamczyk mówił, że biogazownia to korzyść dla mieszkańców. – Jeżeli mieszkańcy będą widzieli korzyść, a takowa będzie, bo jeśli gmina będzie produkowała we własnym zakresie energię, to nie ma kosztów przesyłowych energii, może myślenie się zmieni – argumentował Lamczyk. Bluma dopytywał. – Brak opłat przesyłowych. To miałoby tak wyglądać, że miasto buduje biogazownię i ma tę własną sieć, ale tę sieć trzeba najpierw zbudować. Czy jednak zostanie przejęta od operatora, kto ją zbuduje? – drążył Bluma. Senator odpowiedział, że jest potrzebna ustawa o wspólnym użytkowaniu sieci. Z kolei burmistrz Chojnic Arseniusz Finster dodał, że to firmy energetyczne powinny inwestować w sieci, ponieważ mają ogromne zyski. I przypomniał, że był inwestor, które chciał na 10 hektarach zbudować farmę fotowoltaiczną i nie otrzymał zgody na podłączenie. Z kolei jedna z lokalnych piekarni rozbudowuje się i chciałaby przyłącze, ale gazociąg jest niewydolny.
Bez węgla i gazu
Z kolei Andrzej Gąsiorowski poruszył jeszcze inną kwestię. – Słyszymy, że Unia Europejska szykuje zmianę prawa ogrzewania, że nie będzie można ogrzewać węglem, ale także gazem i to w niedługim czasie, bo to jest perspektywa 2027 i 2030 rok. To są krótkie terminy – informował. Z drugiej strony, jak zauważył, mają być dopłaty do węgla, więc są jakby to sprzeczne sprawy i na pewno nie wpływają na poprawę stanu powietrza. – Jeśli ludzie usłyszą, że w przeciągu pięciu lat nie ma być ogrzewania gazowego, to ja już bym w tej sali nie chciał siedzieć, oni nam uwierzyli, zainwestowali, to będzie bardzo ryzykowna sytuacja – mówił Finster.
Lamczyk opowiada się za tym, żeby wykorzystywać naturę do powstawania energii. – Chyba macie takie możliwości wywarcia presji i ustawą zobligowania potentatów energetycznych, żeby wprowadzić należyte rozwiązania dla mieszkańców i przedsiębiorców – dodał Stanisław Kowalik.
fot. Stanisław Kamiński

Materiał archiwalny. Artykuł ukazał się w „Czasie Chojnic” 15 czerwca 2022, nr 24/1042.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%