Zamknij
REKLAMA

Zebra na kostce się nie trzyma

09:00, 01.08.2022 | .
Skomentuj Te pasy będą odmalowywane nawet kilka razy w roku, ze względu na słabą przyczepność farby.
REKLAMA

Na ulicy Gdańskiej w Brusach, która leży w Zarządzie Dróg Wojewódzkich, stan przejść dla pieszych pozostawia wiele do życzenia. Znaki poziome na jezdni są starte częściowo lub całkowicie. 
Zgodnie z polskim prawem do oznaczenia przejścia dla pieszych służą dwa rodzaje znaków, poziomy P-10 i pionowy D-6. Kierujący, zbliżający się do miejsca oznaczonego w ten sposób, jest zobowiązany do zmniejszenia prędkości, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego. W Brusach na ulicy Gdańskiej, która jest drogą wojewódzką, znaki poziome na przejściach dla pieszych są prawie całkowicie starte. 
Problematyczna kostka
Jak dowiadujemy się u zarządcy drogi, do końca lipca ma zostać wykonane ich malowanie. – Czekamy na brygadę malarzy. Zwłaszcza jedno z tych przejść na ulicy Gdańskiej jest takie problematyczne, chodzi o przejście na kostce. Farba nie trzyma się tej gładkiej powierzchni, nie ma przyczepności. Przy wykonaniu sygnalizacji świetlnej w obrębie ulic Pocztowej, Szkolnej, ta nawierzchnia była wymieniona na bitumiczną, żeby gwarantowała dłuższe utrzymanie tego oznakowania – przyznaje Krzysztof Deruba, kierownik Rejonu Dróg Wojewódzkich w Chojnicach. Zasadniczo ZDW znaki poziome w obrębie miasta odświeża raz w roku. – Z racji tego, że to malowanie na kostce szybciej się ściera, zobowiązałem się nawet na piśmie w stosunku do Urzędu Miasta w Brusach, że w częstszym cyklu będę je odnawiał – dodaje kierownik. W pobliżu ulicy Gdańskiej 5 (gdzie budynek grozi zawaleniem), ZDW utrzymuje także tymczasowe przejścia dla pieszych (żółte linie).
Rejon przejścia
Rzeczniczkę prasową Komendy Powiatowej Policji w Chojnicach zapytaliśmy, jak w chwili obecnej zostałoby zakwalifikowane miejsca zdarzenia, gdyby na startych pasach doszła do potrącenia pieszego. – Przejście dla pieszych powinno składać się z oznakowania poziomego i pionowego. Kierowca powinien zachować szczególną ostrożność, zbliżając się do przejścia dla pieszych, a to jest rejon przejścia dla pieszych. Zarządca drogi powinien doprowadzić te przejścia do stanu używalności – odpowiada Magdalena Zblewska.

Materiał archiwalny. Artykuł ukazał się w „Czasie Chojnic” 21 lipca 2022, nr 29/1047. 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%