Zamknij
REKLAMA

Z popsutą golarką do Nowego Dworu?

09.00, 19.09.2022 .
Skomentuj
REKLAMA

Chcąc odpowiednio posegregować śmieci, mieszkańcy Chojnic zużyty niewielki sprzęt elektryczny i elektroniczny powinni odwieźć do PSZOK-u w Nowym Dworze. Nasz Czytelnik pyta, co takie działanie ma wspólnego z ekologią i proponuje postawienie choć kilku pojemników na takie odpady na terenie miasta.

Wielu z nas w trosce o środowisko, ale i ilość złotówek w portfelu w swoim gospodarstwie domowym, segreguje śmieci. Są jednak odpady, których nie jesteśmy w stanie wrzucić do żadnego z posiadanych kontenerów. – Popsutą golarkę, szczoteczkę elektryczną do zębów, kasę fiskalną czy żarówkę muszę zawieźć do PSZOK-u w Nowym Dworze. Gdzie tu jest ekologia i dbałość o środowisko? – zauważa i pyta zarazem nasz Czytelnik. Zdaniem mężczyzny na terenie Chojnic powinno stanąć choć kilka kontenerów na zużyty niewielki sprzęt elektryczny, elektroniczny czy baterie. – Te które stoją w marketach, są zwykle przepełnione – dodaje mieszkaniec. 
Dodatkowe kontenery = wyższy podatek
Łukasz Prill, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami w urzędzie miejskim przyznaje, że mieszkańcy często niewielki uszkodzony sprzęt wystawiają przy okazji zbiórek odpadów wielkogabarytowych. – Jeśli mają to spakowane, to wtedy też to zabieramy, choć nie powinniśmy, bo faktycznie takie odpady mieszkańcy powinni odwieźć do PSZOK-u w Nowym Dworze – przyznaje urzędnik. Utworzenie takiego punktu w Chojnicach wiązałoby się z dodatkowymi kosztami, co znalazłaby z kolei odzwierciedlenie w wysokości podatku śmieciowego. – Wiem, że to nie jest na miejscu, a każdy by tak chciał. Tylko trzeba mieć teren i obiekt i o to dbać, ogrodzić go, monitorować, a to są koszty. Możemy oczywiście postawić kontenery w Chojnicach, ale wtedy opłata za śmieci nie będzie wynosić 18 zł, tylko na przykład 40 zł. Na przykładzie wywozu odpadów wielkogabarytowych wiemy, jak to wygląda. Zbiórka jest dwa razy w roku, a wystawione meble itp. zbieramy praktycznie cały rok na okrągło. Poza tym zbieramy praktycznie same atrapy po lodówkach, telewizorach. Jest to porozwalane, rozgrabione i zostaje sam plastik. Zbieramy to jeden czy dwa dni, a sprzątamy tydzień – mówi Łukasz Prill. 
Nie robić kursu z jedną żarówką
Mieszkańcom radzi, aby z jedną popsutą golarką czy przepalonymi żarówkami nie robili kursu do Nowego Dworu, tylko poczekali, aż uzbierają nieco więcej podobnych odpadów. – Mieszkańcy Chojnic mają i tak bliżej do PSZOK-u w Nowym Dworze, niż na przykład mieszkający w Swornegaciach. Na terenie gminy Chojnice ten problem też jest – dodaje. 

Zgodnie z zasadami segregowania odpadów w Chojnicach, do PSZOK-u w Nowym Dworze można bezpłatnie oddać następujące posegregowane odpady:
– przeterminowane leki,
– chemikalia,
– zużyte baterie i akumulatory inne niż przemysłowe i samochodowe,
– zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
– meble i inne odpady wielkogabarytowe,
– odpady budowlane i rozbiórkowe (zgodnie z rocznym limitem wagowym),
– zużyte odpady, bioodpady, papier i tekturę, szkło, tekstylia i odzież,
– tworzywa sztuczne i metale,
– opakowania wielomateriałowe, popiół,
– odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstałe w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igły i strzykawki.

Materiał archiwalny. Artykuł ukazał się w „Czasie Chojnic” 8 września 2022, nr 36/1054.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

ChojniceChojnice

11 0

Dobrze by było gdyby PSZOK też przyjmował zużyty olej silnikowy a nie trzeba było kombinować gdzie go oddać. Ostatnio jak do nich dzwoniłem czy przyjmują to zostałem przerzucany między trzema osobami bo nie wiedzieli czy mogą, aż w końcu ostatnia osoba powiedziała, że nie bardzo bo oni nie mają co z tym zrobić. To ciekawe co ludzie mają z tym zrobić. A potem się dziwią, że śmieci lądują na ulicy... 11:21, 19.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%