Zamknij
REKLAMA

Powrócił pomysł straży gminnej

15.19, 07.10.2022 . Aktualizacja: 15.21, 07.10.2022
Skomentuj Robert Piesik (z lewej) liczy na to, że zostanie przeprowadzona szersza debata w sprawie utworzenia straży gminnej.
REKLAMA

Radny Robert Piesik na wtorkowej sesji zaproponował, by rozpocząć dyskusje o utworzeniu straży gminnej. Wójt do tematu podchodzi bardzo ostrożnie.

Radni obradowali we wtorek. Jednym z tematów poruszonych w trakcie interpelacji była kwestia otwarcia dyskusji o utworzeniu straży gminnej. Wywołał ją Rober Piesik. – Nasza gmina jest jedną z największych w Polsce. To sprawia, że lista spraw dla takiej formacji byłaby długa – zauważył radny. Wymienił między innymi pilnowanie właściwej gospodarki odpadami i wyrzucanie śmieci, interweniowanie wobec osób pijących w miejscach publicznych, bezpańskich psów, w momencie zakłócania porządku w miejscowościach turystycznych i nie tylko. Na wstępie swojej wypowiedzi radny stwierdził, że taka propozycja może nie wszystkim przypaść do gustu. Mnogość spraw powoduje jednak, że nie ze wszystkim zawsze daje sobie radę policja. Formacja ta może mieć też inne priorytety niż straż gminna. Zaznaczył także, że wypowiada się nie tylko w swoim imieniu, ale też całego klubu oraz to, że interpelację traktuje jako początek dyskusji w tej sprawie.
Krótko na temat sprawy wypowiedział się także wójt. – Temat straży gminnej był już kilkukrotnie analizowany. Był czas piękny w sensie finansowym, że posiadanie takiej formacji to były żniwa. Nigdy mieszkańcy jednak nie oczekiwali jej powołania – powiedział Zbigniew Szczepański. Nawiązał oczywiście do okresu, gdy straże gminne mogły posiadać fotoradary i wstawiać mandaty za przekroczenie prędkości (i nie tylko), a pieniądze trafiały do budżetu danego samorządu. Zaznaczył, że problemów do rozwiązania formacja miałaby sporo i w zasadzie coraz więcej. Dochodzą na przykład takie jak nielegalne zrzutu ścieków z jednostek pływających i tzw. łodzi mieszkalnych wprost do Jeziora Charzykowskiego. – Na pewno w tej kadencji mój komitet z taką inicjatywą nie wystąpi. Trzeba zapytać o zdanie mieszkańców. Temat jest bardzo ważny i ja na pewno na tej sesji nie będę się wypowiadał, jaka będzie decyzja – podkreślił wójt.

Materiał archiwalny. Artykuł ukazał się w „Czasie Chojnic” 29 września 2022, nr 39/1057.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

pawełpaweł

5 1

dajcie spokój z takimi pomysłami !!! 08:14, 08.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%