Zamknij

Nowa gmina bogatsza od Konarzyn?

09:49, 07.10.2018 | E.K
REKLAMA
Skomentuj

Minęło kilka miesięcy od czasu, kiedy mieszkańcy sołectwa powołali specjalny komitet ds. istnienia gminy Rytel. Kilkanaście osób zbierało informacje, analizowało i pracowało nad prezentacją. W efekcie mieszkańcy wsi podczas wtorkowego zebrania mogli zobaczyć porównanie przyszłej gminy Rytel z innymi jednostkami o podobnych uwarunkowaniach. A nie trzeba było szukać daleko. Oprócz Parchowa i gminy Rytro w kręgu zainteresowań rytelskiego komitetu znalazła się także gmina Konarzyny. Zajmuje ona powierzchnię 104 kilometrów kwadratowych przy 135, jakie miałaby przyszła gmina Rytel. Gminę rządzoną przez wójta Jacka Warsińskiego zamieszkuje 2 280 osób, a tymczasem – jak wynika z danych zebranych przez członków komitetu – na terenie Rytla i miejscowości, które miałyby wejść w skład nowej gminy, jest 3 000 mieszkańców.
To już była gmina
Zgodnie z algorytmem, który stosuje się do obliczenia dochodów jednostek gminnych, budżet przyszłej gminy Rytel mógłby wynieść 11 mln zł – przy 10 mln 630 tys. zł, jakimi dysponuje gmina Konarzyny. Z kolei pod względem powierzchni wśród gmin bez miast na prawach powiatu zajęłaby 865 miejsce i znalazłaby się pomiędzy gminą Mieścisko w województwie wielkopolskim a gminą Bełżyce w województwie lubelskim.
Inicjatorzy zwrócili ponadto uwagę na to, że w przeszłości Rytel funkcjonował już jako gmina od 1880 roku. Po latach samorząd został zniesiony, ponownie reaktywowany i w 1976 roku podzielony pomiędzy gminy Chojnice i Czersk.
Potencjałem są ludzie
Prezentacja została przyjęta przez mieszkańców brawami. Jak podkreśla sołtys, to jednak dopiero jeden z kolejnych kroków do utworzenia nowego samorządu. Teraz konieczne będzie złożenie wniosku do ministerstwa. Komitet ma zamiar przygotować taki dokument. – To, co zaprezentowaliśmy, to tylko pigułka – mówi sołtys. – Każdy z tych slajdów musimy rozszerzyć, uzupełnić i udokumentować. Czeka nas jeszcze ogrom pracy.
Przypomina poza tym, że oczywiście liczby, czyli między innymi wysokość dochodów i wydatków gminy są ważne, ale nie bez znaczenia jest czynnik ludzki. – Przecież to ludzie tworzą daną społeczność, a pod tym kątem nasze sołectwo rozwija się bardzo dobrze i notujemy wzrost liczby mieszkańców – wyjaśnia Ossowski.
Dopiero po wyborach
Wniosek do ministerstwa będzie złożony bezpośrednio z sołectwa Rytel, a nie za pośrednictwem gminy Czersk. Jak tłumaczył Ossowski, w przeciwnym razie musiałoby zostać przeprowadzone referendum i na temat powołania gminy Rytel wypowiadaliby się mieszkańcy całej gminy Czersk. Wynik byłby wiążący, gdyby do urn poszło ponad 50 proc. uprawnionych. Sołtys podkreśla jednak, że z frekwencją wyborczą w całej Polsce nie jest najlepiej. – Dokumenty złożymy, gdy będą gotowe, ale na pewno już po wyborach samorządowych – podkreśla Ossowski. – Nie chcemy, żeby Rytel stał się elementem kampanii wyborczej.
Plusy i minusy na razie na slajdach
Podczas prezentacji pojawiły się także slajdy informujące o korzyściach i problemach, z którymi miałoby się do czynienia w nowej jednostce. Po stronie tych pierwszych znalazły się między innymi szybsza reakcja na potrzeby i prośby mieszkańców czy fakt, że gmina będzie mogła bezpośrednio pozyskiwać środki zewnętrzne. Zmierzyć natomiast będzie musiała się z remontami dróg, rozbudową szkoły czy przywróceniem ujęcia wody w Zapędowie. 
Ostatecznie w podsumowaniu znalazły się stwierdzenia, że dobra komunikacja czy walory przyrodnicze będą wpływać pozytywnie na migrację ludności na teren gminy Rytel. – Jako gmina średniozamożna ma szanse na rozwój gospodarczy, kulturalny i społeczny – podsumował sołtys.

Na zdjęciu: Sołtys Łukasz Ossowski omawiał prezentację, którą przygotował komitet ds. istnienia gminy Rytel.

Materiał archiwalny. Artykuł ukazał się w „Czasie Chojnic” z 27 września 2018, nr 39/848

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone