Zamknij

Nie będą już podnosić ręki

10:06, 04.10.2018 | E.K
REKLAMA
Skomentuj

Samorządy przygotowują się do realizacji nowych zasad dokumentowania obrad z sesji, które zaczną funkcjonować wraz z nową kadencją. Radni z gminy Chojnice mieli już nawet okazję sprawdzić, jak będzie wyglądać dyskusja oraz głosowanie z zastosowaniem nowości technologicznych. Firma ze Skórcza zajmująca się sprzedażą takiego sprzętu zaprezentowała go radnym po ostatniej sesji. Przed rajcami stanęły mikrofony, do których będą mówić po naciśnięciu przycisku. Głosu jednak udzielać będzie im przewodniczący, który w każdej chwili będzie mógł mikrofon wyłączyć.
Radni nie będą też już głosować przez podniesienie ręki. Każda z osób otrzyma pilot, na którym podczas głosowania naciśnie odpowiedni przycisk – zielony, kiedy będzie za, czerwony, gdy będzie głosować przeciw lub niebieski przy wstrzymywaniu się od głosu. Tym samym na tablicy pojawią się słupki, z których będzie można wyczytać wynik głosowania. Co więcej, na kolejnym slajdzie będzie informacja, który przycisk nacisnęli poszczególni radni.
To, co będzie działo się podczas sesji, będą mogli obserwować także mieszkańcy. Obrady bowiem będą musiały być transmitowane. Firma ze Skórcza jest jedną z czterech, które złożyły gminie swoją ofertę na sprzedaż nowej technologii. Jak mówi sekretarz Stefania Majewska-Kilkowska, gmina nie chciałaby wydać na to zadanie więcej niż 20 tys. zł.

 

Na zdjęciu: Radni będą musieli przyzwyczaić się do widoku kamery podczas sesji. Nowe przepisy narzucają konieczność transmisji obrad.

Materiał archiwalny. Artykuł ukazał się w „Czasie Chojnic” z 27 września 2018, nr 39/848

REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone