Zamknij
REKLAMA

Życie codzienne i niecodzienne w dawnych Chojnicach

11:19, 27.12.2018 | R.W
REKLAMA
Skomentuj

„Chojnice między wojnami. Życie codzienne i niecodzienne” – to tytuł nietypowej wystawy przygotowanej przez Krzysztofa Syngierskiego. Nietypowej, bo do oglądania w internecie. Ekspozycja jest wzbogacona o liczne ilustracje, zdjęcia archiwalne i afisze.

„Wystawa multimedialna „Chojnice między wojnami. Życie codzienne i niecodzienne” jest swoistym reportażem z przeszłości, w którym stare fotografie i relacje dziennikarzy układają się w opowieść o szczególnym okresie historii polskiego społeczeństwa, jakim było dwudziestolecie międzywojenne. Pokazuje Chojnice jako pewnego rodzaju miasto kontrastów – z nowoczesnymi hotelami, restauracjami, wytwórnią wódek, „domami mód” w centrum, bogactwem sklepów, towarów i usług z jednej strony, a bezrobociem, brakiem środków na czynsz z drugiej. Ukazuje jak i gdzie wypoczywali oraz jakie sporty uprawiali ówcześni mieszkańcy miasta. Opisuje również życie towarzyskie elit oraz zwykłych mieszkańców ówczesnych Chojnic, którego filarami stały się w latach międzywojennych rewie, kabarety, kino i teatr” – tak we wstępie pisze o swojej ekspozycji Krzysztof Syngierski. Autor w ciekawy sposób opisuje przeszłość Chojnic, skupiając się nie na wydarzeniach politycznych, ale na codziennym życiu mieszkańców. Stronę urozmaicają archiwalne fotografie, anonse czy artykuły z ówczesnej prasy.

Miłośnicy lokalnej historii się nie zawiodą, na stronie znajdą sporo ciekawej lektury. Całość podzielona jest na kilka działów, m.in. handel i usługi, kino, motoryzacja, opieka zdrowotna i czas zabaw. Można w nich poczytać na przykład o gościach hotelowych restauracji, życiu towarzyskim czy balach i bankietach.

Stronę można znaleźć pod adresem wprzedwojennychchojnicach.pl. Sporo informacji o nietypowym przedsięwzięciu również w najbliższym wydaniu "Czasu Chojnic".

Jak zapewnia autor, wystawa częścią większego projektu. Materiał ma posłużyć do napisania książki „W przedwojennych Chojnicach. Życie codzienne i niecodzienne”, której wydanie planowane jest na początku 2020 roku. Sama wystawa powstała w ramach realizacji stypendium burmistrza Chojnic dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieki nad zabytkami.

fot. arch.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone