Zamknij
REKLAMA

Policjanci dziś prowadzą akcję "Bezpieczny pieszy"

12:17, 04.01.2019 | R.W
REKLAMA
Skomentuj

Dzisiaj (piątek 4 stycznia) policjanci chojnickiej drogówki prowadzą akcję „Bezpieczny pieszy”. Potrwa ona do godz. 22.00. Na co będą zwracać uwagę funkcjonariusze?

– Działania te mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych poprzez ograniczenie liczby zdarzeń z ich udziałem, a także kształtowanie świadomości kierujących i pieszych w obszarze występujących zagrożeń – informuje Justyna Przytarska, rzeczniczka prasowa chojnickiej komendy. – W kilku miejscach na terenie powiatu chojnickiego funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na korzystanie przez pieszych z przejść oraz sposób poruszania się na odcinkach dróg bez wydzielonych chodników.

Okazuje się, że i piesi, i kierowcy mają w tym temacie pewne grzechy na sumieniu. Zdarza się, że łamią przepisy, ale niezależnie od winnego zwykle poszkodowana jest głównie jedna strona – pieszy. Mundurowi z drogówki nie tylko apelują o rozsądek u uczestników ruchu drogowego, ale także wręczają elementy odblaskowe. – Policjanci przypominają także, że bezpośrednie wtargnięcie na jezdnię w miejscu niedozwolonym, w którym kierowcy w żaden sposób nie są przygotowani na obecność pieszego na drodze, to jedna z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych i tragicznych skutków dla nierozważnego pieszego. Dlatego mundurowi zachęcają pieszych, by na co dzień używali elementów odblaskowych. Ten drobny element może mieć wielkie znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze – dodaje Przytarska.

Akcja policyjna trwa dzisiaj (piątek 4 stycznia) od rana, a zakończy się o godz. 22.00.

 

Jakie według policjantów są najczęstsze przewinienia pieszych i kierowców?

Piesi:

- przechodzą przez jezdnię w miejscach niedozwolonych, zza przeszkody, wchodzą na jezdnię znienacka wprost pod nadjeżdżający pojazd, nie mają elementów odblaskowych po zmierzchu poza obszarem zabudowanym;

- nie stosują się do sygnalizacji świetlnej;

- poruszają się po niewłaściwej stronie jezdni.

Kierowcy:

- nie ustępują pierwszeństwa pieszym na zebrze;

- wyprzedzają na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi;

- omijają pojazdu, który jechał w tym samym kierunku i zatrzymał się, żeby ustąpić pierwszeństwa pieszemu;

- nie ustępują pierwszeństwa pieszemu podczas cofania.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone