Zamknij

Kilka tysięcy ludzi na Zjeździe Kaszubów

12:24, 17.01.2019 | R.W
REKLAMA
Skomentuj

Zamknięte ulice, objazdy, pochód setek Kaszubów, stoiska w parku Tysiąclecia – tego wszystkiego mieszkańcy mogą się spodziewać 6 lipca. Na ten dzień jest zaplanowany Zjazd Kaszubów, który po 20 latach znów odbędzie się w Chojnicach. Trwają konsultacje robocze.

Do tej pory każda edycja spotkania miała innego gospodarza. – Po raz pierwszy w dziejach zjazdów zdarzy się, że impreza ponownie zagości w tym samym mieście – podkreśla Łukasz Riechert ze Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Gdańsku. – Ponad dwadzieścia lat temu miała miejsce reforma administracyjna, a Kaszubi cieszyli się, ze ziemie znów są w jednej jednostce. Chojnice zostały przyłączone do województwa pomorskiego, dlatego wszyscy przyjechali właśnie tutaj.

XXI Zjazd Kaszubów odbędzie się 6 lipca. Organizatorzy spodziewają się od sześciu do nawet dziewięciu tysięcy uczestników. To duże przedsięwzięcie, dlatego przygotowania do imprezy już się zaczęły. Na razie trwa precyzowanie lokalizacji imprezy oraz uzgadnianie spraw finansowych. To od pieniędzy będzie zależało na przykład, jaka gwiazda przyjedzie do Chojnic. 

Według wstępnych szacunków budżet całej imprezy będzie musiał wynieść ok. 200 tys. zł. Chojnice jako główny organizator liczą na wsparcie ze strony pozostałych samorządów. Powiat i reszta gmin zadeklarowały taką chęć. Organizatorzy rozważają też różne możliwości dotyczące umiejscowienia zjazdu. Wśród propozycji były m.in. plac Emsdetten, stadion Chojniczanki czy plac przy Bramie Pomorza, ale te miejsca odpadły w przedbiegach. Na pewno główna scena znajdzie się w parku. – Tydzień wcześniej odbędą się Dni Chojnic i koncerty też chcemy umiejscowić w parku Tysiąclecia. To miejsce na nowo odkrył dla nas powiat, organizując tam koncert. Scena zostanie w tym samym miejscu do Zjazdu Kaszubów – tłumaczył Finster.

Dużo szczegółów dotyczących imprezy w najnowszym "Czasie Chojnic", który jest już w kioskach.

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone