Zamknij

Będzie bon żłobkowy dla dzieci z gminy

08:30, 12.02.2019 | E.K
REKLAMA
Skomentuj

– To realizacja programu wyborczego. Nie czekam do ostatniego roku. Bon zostanie wprowadzony we wrześniu tego roku – zapowiada wójt Zbigniew Szczepański. W praktyce oznacza to 300 zł dopłaty do każdego podopiecznego żłobka.

Bon żłobkowy to środki, które idą za dzieckiem uczęszczającym do placówki opiekuńczej. W Chojnicach ratusz dopłaca 300 zł do każdego malucha ze żłobka. Podobną kwotę na ten cel chce przeznaczyć także wójt Zbigniew Szczepański. Zamierza tym samym zachęcić młode małżeństwa, które przeprowadziły się do gminy, by tu się także zameldowały. – Nie chcemy, żeby mieszkańcy Klawkowa czy Charzyków byli wciąż zameldowani w mieście na przykład ze względu na dopłaty do żłobka – tłumaczy wójt.
Można do miasta
Samorządy dopłacają do każdego przedszkolaka po 450 zł na dziecko, ale to ich prawny obowiązek. Gmina na ten cel wydaje ok. 1,8 mln zł rocznie, a jak ocenia wójt, ok. 60 proc. dzieci w wieku przedszkolnym korzysta z opieki w placówce. Jeśli jednak chodzi o żłobki, to pokrycie części kosztów pobytu malucha zależy wyłącznie od dobrej woli samorządów. Do tej pory w gminie nie było dotacji. Jedyny żłobek mieści się w Klawkowie i ma 15 podopiecznych, w tym 13 małych mieszkańców gminy Chojnice. W planie jest też powstanie dużego przedszkola i żłobka w Charzykowach. Bon żłobkowy będzie trafiał jednak nie tylko do dzieci z placówek mieszczących się w gminie. – Nie chcemy dzielić mieszkańców. Można wysłać dziecko do żłobka w Chojnicach, bon pójdzie za dzieckiem, tak jak to jest w przypadku przedszkoli – tłumaczy Szczepański.
Od września
Dopłata miałaby zostać wprowadzona we wrześniu tego roku. Oczywiście ten pomysł będą musieli jeszcze zaakceptować radni, ale to raczej formalność, bo wójt ma większość w radzie.
Urzędnikom na razie trudno jest ocenić, jaki będzie roczny koszt realizacji tego pomysłu. – Przyjęliśmy, że obejmiemy dopłatą około 50 dzieci. Tak samo jak w przypadku przedszkolaków będziemy weryfikować m.in. zameldowanie i wiek dziecka – wyjaśnia Anita Sznajder, szefowa Gminnego Zespołu Oświaty w Chojnicach.
– Zainteresowanie na pewno jest. Być może niektóre mamy zdecydują się na powrót do pracy – ocenia Szczepański. Koszt pobytu dziecka w żłobku w Klawkowie to 900 zł. Od września 300 zł ma regulować gmina.

Materiał archiwalny. Artykuł ukazał się w „Czasie Chojnic” 31 stycznia 2019, nr 5/866

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (1)

AniaAnia

0 0

A ten bon to ulga dla rodziców ? Czy jakieś wnioski trzeba składać? 09:48, 18.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone