Zamknij

"Żałuję, że tak się stało". Sołtys rezygnuje, burmistrz odpowiada

16:10, 11.03.2019 | R.W
REKLAMA
Skomentuj

Dziś burmistrz Czerska oficjalnie odpowiedział na rezygnację sołtysa Rytla. Czerski ratusz wystosował oświadczenie. Publikujemy treść obu pism w całości.

LIST SOŁTYSA ŁUKASZA OSSOWSKIEGO (z 7.03):

Drodzy Mieszkańcy Sołectwa Rytel,

Dzisiaj złożyłem rezygnację z funkcji sołtysa Rytla. Wiem, że dla wielu z Was jest to zaskakująca decyzja. Jestem człowiekiem odpornym, który niejedno w życiu przeszedł. Potrafię się mierzyć z trudnościami, bo miałem ich na swojej drodze sporo. Żadna z tych trudności nigdy mnie nie złamała, także dramatyczny wypadek samochodowy, po którym długo dochodziłem do zdrowia. Każdy jednak ma granicę swojej wytrzymałości, poza którą jego działanie traci sens. Stąd ta decyzja.

Być może jestem z innej gliny i nie pasuję do hejterskiej rzeczywistości dnia dzisiejszego. Nie chcę udowadniać każdego dnia, że w swoich publicznych działaniach jestem uczciwym człowiekiem, że nie kieruję się prywatą, ani niskimi intencjami, jak przypisują mi to niektórzy nowi radni gminy Czersk.

Nie chcę tracić czasu i energii na walkę, która uwłacza mojej godności. Nie odnajduję się w przestrzeni publicznej, w której do aktywnych osób strzela się zza węgła, deprecjonuje każde działanie, rzuca potwarze i niszczy autorytet. To nie jest mój świat. Jest mi on z gruntu obcy. Nie tak wyobrażałem sobie zwykłą działalność na samym dole, w sołectwie. Boleśnie przekonałem się, jak bardzo moje ideały rozminęły się z rzeczywistością.

Zawsze traktowałem funkcję sołtysa jako służbę na rzecz mieszkańców i wierzę, że Wy także odbieraliście to w ten sposób. Kiedy decydowałem się po raz pierwszy kandydować na sołtysa, nawet nie przypuszczałem, z jak wielkim wyzwaniem będzie się to wiązało. Dramat nawałnicy z sierpnia 2017 roku postawił mnie w miejscu nie do wyobrażenia. Wówczas dane było mi poznać najpiękniejszą stronę ludzkiej natury – bezinteresowność, szczodrość i empatię. Za ten czas, za poznanych ludzi, za dobro i poświęcenie, które wówczas widziałem, będę Bogu wdzięczny do końca życia.

Dzisiaj proszę o zrozumienie mojej decyzji. Są w moim życiu wartości bezcenne. To moja rodzina, godność i uczciwość. Chcę te wartości chronić, bo nadają sens mojemu życiu. Nie interesują mnie stanowiska w radzie gminy, powiatu, województwa, czy jak sugeruje to jeden z radnych, posłowanie do Parlamentu Europejskiego. Nigdy o nic takiego nie zabiegałem, choć pojawiały się różne propozycje. Wszystkie zawsze odrzucałem. Z całą mocą jeszcze raz powtórzę – nie jestem politykiem.

Rezygnuję z funkcji sołtysa w przeświadczeniu, że Polska nie może tak dalej wyglądać. Nie może, bo za chwilę pozostanie z nas – jako narodu i wspólnoty – jedynie mierzwa, którą rozwiewać będzie wiatr historii. Stanie się tak, jeśli nie przyjdzie opamiętanie, jeśli nie przestaniemy się wytracać w tej niepojętej dla mnie skłonności do samozniszczenia. Tak nie może wyglądać Polska, którą wokół siebie tworzymy.

A teraz coś optymistycznego. Nie wyprowadzam się z Rytla. Pozostaję na miejscu. Nie zaszyję się w ciszy swojego domu. Będę aktywny tą aktywnością, którą znacie, będę kontynuował sprawy, które zacząłem, by nie zawieść ludzi, którzy mi zaufali. Będę to robił już nie jako sołtys, bo ten czas dobiegł końca, ale z innego miejsca. Siłą są organizacje pozarządowe i wśród nich widzę swoje miejsce. Będzie mi łatwiej mierzyć się stamtąd z nowymi pomysłami.

Będę także wspierał działania Komitetu ds. Powołania Gminy Rytel, bo jako mieszkańcy zasługujemy i mamy pełne podstawy, by zabiegać o przywrócenie gminy, którą nam kiedyś odgórnie zabrano. Będę wspierał te działania, pomimo zmasowanego ataku i kłamstw, jakie na ten temat są rozsiewane. O wszystkich swoich publicznych działaniach będę Was informował, a także zapraszał do współpracy. Być może nie tylko w Rytlu.

Bycie Waszym Sołtysem, było dla mnie wielkim zaszczytem. Dziękuję, że daliście mi tę szansę.

 

OŚWIADCZENIE BURMISTRZA PRZEMYSŁAWA BIESKA-TALEWSKIEGO (z 11.03):

Ze zdziwieniem przyjąłem informację o rezygnacji sołtysa Rytla i rady sołeckiej. Nie ukrywam, że żałuję, że tak się stało. Szanuję jednak decyzję Pana Łukasza Ossowskiego i dziękuję mu za dotychczasową pracę społeczną. Jestem pełen podziwu dla jego działań po nawałnicy w 2017 roku.

Obejmując funkcję burmistrza Czerska byłem przekonany, że uda się wspólnie wypracować rozwiązanie dotyczące funkcjonowania sołectwa Rytel w gminie Czersk. Rozpocząłem już, i będę kontynuował, działania mające na celu realizację wielu zadań na terenie sołectwa. Liczyłem na to, że będę miał czas i szanse, żeby je przeprowadzić. Niestety członkowie komitetu ds. przywrócenia Gminy Rytel zbyt wcześnie postanowili złożyć w ministerstwie wniosek prowadzący do podziału naszej gminy na dwie. Moim zdaniem należało poczekać na konsultacje społeczne z mieszkańcami.

W ostatnim czasie Pan Łukasz Ossowski występował publicznie jako sołtys oraz jako rzecznik komitetu ds. przywrócenia Gminy Rytel. Bardzo cenię i szanuję pracę Pana Łukasza na rzecz sołectwa. Jednak różnimy się w kwestii podziału naszej gminy. Jako burmistrz, czyli reprezentant wszystkich mieszkańców Gminy Czersk, jestem przeciwny dzieleniu naszego samorządu na dwie jednostki. Niebawem odbędą się konsultacje społecznie i mieszkańcy będą mogli w sposób rzetelny i obiektywny wypowiedzieć się w tej sprawie.

Chciałbym też zaapelować do mieszkańców sołectwa Rytel, i nie tylko do nich, o powściągliwość w sposobie wyrażania swoich opinii na różnego rodzaju forach internetowych. Jest wiele lepszych metod na pokazywanie swojej aktywności na rzecz sołectwa i zaangażowania w jego bieżącą działalność.

Fot. arch., Daniel Frymark

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (5)

Brzydka prawdaBrzydka prawda

11 5

W imieniu części mieszkańców Rytla proszę o rozwiązanie szkodliwego komitetu oraz toksycznych układów które powstały w czasie po nawałnicy.Z resztą mieszkańcy świetnie poradzą sobie sami :) 23:15, 11.03.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

RytlaninRytlanin

2 0

Jestem ZA. STOP SZKODZENIU RYTLOWI I GMINIE CZERSK. STOP UKŁADOM I UKŁADZIKOM. 11:28, 12.03.2019


PrawdaPrawda

6 6

Gwiazdor i tyle. Myślał chłop, ze zrobi karierę na tragedii Rytla. Co do radnych gminy Czersk - buractwo. Ostatnie co sie dla nich liczy do dobro gminy. Ważne żeby utrzymać pysk przy korycie. Pan Burmistrz robi co mu się zywnie podoba. Zwolnił sekretarza gminy, dyrektor MGOPS, dyrektora ośrodka. Wszystkich z powodu 'braku zaufania'. Zaskakujące co się dzieje w 'państwie prawa'. Totalny brak kontroli i samowolka obecnej władzy. Może ktoś do cholery się tym zajmie?! 10:07, 12.03.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Dokładnie Dokładnie

2 1

Ww wpis to prawda. Zgnoić wykorzystać i wypier...to potrafi Biesek i Ropińska karierowicze 20:09, 12.03.2019


znalezione w sieciznalezione w sieci

3 3

Mam wrażenie, że Pan sołtys postrzega inaczej rzeczywistość. Nikt nie nalegał aby Pan zrezygnował z funkcji sołtysa, nikt nie hejtował i nie był agresywny wobec Pana na sesji w Urzędzie Miejskim w Czersku. Oglądałem w całości sesję-próbowano na niej zadawać pytania a Pan odmówił odpowiedzi, postawił się okoniem wobec władz Czerska. W intrnecie były komentarze krytykujące pomysł tworzenia gminy bankruta i sposób w jaki to robicie poza plecami mieszkańców przeinaczając intencje zbieranych podpisów, manipulując faktami. Czytając poniższe komentarze mam wrażenie, że za chwilę ogłosicie żałobę we wsi i może pomnik postawicie. To Pan sołtys i komitet zainicjowaliście konflikt z Burmistrzem i radnymi rytelskimi, zwłaszcza opluwając jednego radnego Pana Łukasza. Kiedy ten pan odpierając wasze ataki na niego, roznoszenie ulotek po sklepach i domach wczoraj przedstawił przyczyny jego rezygnacji z udziału w radzie sołeckiej w minionym roku, pan panie sołtysie sie obraził i nazwał to hejtem. Wy nie lubicie prawdy, obrażacie się na słowa krytyki kiedy ktoś ma inne zdanie jak Pan i osoby z panem współpracujące. Wiadomo że każdy ma prawo do własnego zdania i proszę nie robić z siebie ofiary i nie przebarwiać faktów już znowu we wszystkich mediach. Osobiście również nic nie mam do pana jako osoby , bo się nie znamy ale nie zgadzam się z metodami jakimi działacie przy pomyśle tworzenia gminy=bankruta i tylko to krytykowałem. Żadnych ataków personalnych nie widziałem, bo nawet jeśli ja czy ktoś inny pisał o Komitecie, to nie podawano nazwisk i krytykowano komitetu działania nie osób Znowu robi pan wokół siebie niepotrzebny szum medialny a można było dalej być sołtysem, tyle że działać wg własnego sumienia i rozumu a nie słuchać i dać się sterować tymi za plecami. Swoimi ostatnimi postępowaniami, wojną podjazdową z radnymi i burmistrzem doprowadziliście do tej dzisiejszej sytuacji. Nikt nie neguje a przynajmniej nie ja, pana zasług po nawałnicy. JESZCZE RAZ POWTARZAM - KRYTYKA DOTYCZYŁA TWORZENIA GMINY BANKRUTA NA ZŁOŚĆ BURMISTRZOWI I MIESZKAŃCOM NIEZGADZAJĄCYM SIĘ Z TYM, A WY WYWOŁALIŚCIE WOJNĘ Z WŁADZAMI CZERSKA I RADNYMI. Urzędnik państwowy jakim jest sołtys nie może się obrażać jak mała dzidzia na krytyczne uwagi mieszkańców i np. nie przynieść nakazów podatkowych na złość. Sołtys jeżeli chce coś osiągnąć dla swojej wsi, musi współpracować z władzami gminy. Nie można się zachowywać jakby Rytel był kogoś prywatnym folwarkiem. Dużo jest tu w komentarzach uwag o podłości ludzkiej wobec pana sołtysa. A ja bym zapytał jak nazwać to co Wy jako niektórzy członkowie Komitetu i Rady zachowujecie się wobec Radnego Łukasza? TO NIE JEST PODŁOŚĆ?! Jest takie powiedzenie: "jeżeli widzisz drzazgę w oku drugiej osoby, najpierw wyjmij belkę ze swojego oka". Obserwując Pana jestem przekonany, że jest pan dobrym człowiekiem ale otoczył się pan kilkoma nieodpowiednimi osobami. Życzę powodzenia. 11:25, 12.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone