Zamknij

Nowi sołtysi rządzą w ośmiu wsiach

18:00, 15.03.2019 | E.K
REKLAMA
Skomentuj

Zakończyła się seria zebrań wiejskich w gminie Chojnice. W kilku miejscowościach po wyborach zmienili się gospodarze. Tylko w jednym przypadku dotychczasowy sołtys przegrał z konkurentem – w Swornegaciach Grzegorza Wiśniewskiego pokonał Dominik Dykier.

Przez cały luty władze gminy spotykały się z mieszkańcami na zebraniach wiejskich. Były one szczególnie ważne, bo jak to bywa raz na kilka lat, należało wybrać sołtysów i radę sołecką. To odbiło się na frekwencji, która była wyższa niż zazwyczaj. Procentowo największa była w Moszczenicy, gdzie zebrało się 38 proc. mieszkańców. Pod względem liczby uczestników najbardziej liczne było zebranie w Swornegaciach. Zgromadziło się na nim 211 osób. Łącznie na wszystkie spotkania przyszły 2 534 osoby.
Jeden pokonany
Relacje z miejsc, w których byli reporterzy „Czasu Chojnic”, ukazywały się na bieżąco na łamach gazety. Przygotowaliśmy także małe zestawienie podsumowujące wyniki głosowań. Nowi sołtysi zostali wybrani w ośmiu sołectwach. W siedmiu przypadkach dotychczasowi gospodarze sami zrezygnowali. Najczęściej działo się tak z powodów osobistych. Jedynie w Swornegaciach sołtys Grzegorz Wiśniewski przegrał wybory. Nowym został Dominik Dykier, instruktor z Wiejskiego Domu Kultury w Swornegaciach. Do rady sołeckiej weszli: Błażej Jankowski, Mirosław Jażdżewski, Łukasz Kapanka i Krzysztof Stoltmann.
Do nietypowej sytuacji doszło na zebraniu w Chojniczkach. Mieszkańcy nie przyjęli sprawozdania sołtysa Michała Rzepinskiego za zeszły rok. Normalnie byłoby to równoznaczne z wnioskiem o jego odwołanie. Ponieważ był rok wyborczy, głosowanie i tak musiało się odbyć. Sam zainteresowany już nie wystartował. Sołtysem został Janusz Szczepański, a do rady sołeckiej weszli też: Małgorzata Dalecka, Tomasz Lewiński, Piotr Paszko i Tomasz Sujak.
Nowi sołtysi
W Ciechocinie wygrała Helena Jessa, która zastąpiła Henryka Wysockiego. Będzie rządziła razem z radą sołecką w składzie: Patrycja Francikowska, Benedykt Jażdżewski, Marek Muller i Violetta Rossek. W Kruszce po wielu latach rządzenia gospodarzem wsi przestał być Kazimierz Hinc. Zastąpił go Rafał Drążek, a radę sołecką tworzą: Zbigniew Cupa, Jacek Hinc, Magdalena Kowalikowska i Andrzej Wałdoch.
Z kolei Bartosz Raszke będzie rządził przez najbliższe pięć lat w Lotyniu. Marek Łangowski zastąpił w Nowym Ostrowitem innego długoletniego gospodarza Tadeusza Leszczyńskiego. Radna Bożena Borowicka wygrała wybory w Pawłowie, a Robert Chojnacki w Nowej Cerkwi.
Władze gminy wkrótce planują uroczyste pasowanie nowych sołtysów. Tego aktu dokona najstarszy stażem gospodarz wsi w gminie Chojnice. Obecnie jest nim Józef Cysewski ze Zbenin. Odbędzie się także pożegnanie odchodzących sołtysów.

Na zdjęciu: Prawie wszyscy nowi sołtysi pojawili się na czwartkowej sesji rady gminy. Na zdjęciu: Marek Łangowski, Rafał Drążek, Helena Jessa, Dominik Dykier, Bożena Borowicka, Bartosz Raszke i Robert Chojnacki.

Materiał archiwalny. Artykuł ukazał się w „Czasie Chojnic” 7 marca 2019, nr 10/871

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone