Zamknij

Gmina szykuje się do budowy przedszkoli

08:30, 17.03.2019 | E.K
REKLAMA
Skomentuj

Urzędnicy szukają odpowiedniej działki pod taką placówkę w Łęgu. Być może zakupią grunt od parafii. Także w Rytlu przedszkole miałoby zostać zbudowane na kupionej działce. Z kolei Przedszkole Samorządowe nr 2 w Czersku przygotowywane jest do rozbudowy o żłobek.

Trwają rozmowy w sprawie nabycia działki pod przedszkole w Łęgu. – Zaczęliśmy je od proboszcza parafii ks. Jana Kiczki. Optymalną lokalizacją jest działka między Długą a Polną, przy ul. ks. Worzałły. To niezabudowana działka będąca własnością parafii – wyjaśnia burmistrz Czerska Przemysław Biesek-Talewski. – Proboszcz popiera ten pomysł, zostało wystosowane pismo do księdza biskupa z propozycją wykupu przez gminę tej działki. Mam nadzieję, że spotka się z przychylną reakcją. Jeśli nie, to będziemy rozważać kolejne warianty lokalizacji.
Też nowy?
Zmiany szykują się także w Rytlu. Tam przedszkole obecnie mieści się w obiekcie ośrodka kultury, jednak ma się to zmienić. Burmistrz nie chce przenosić maluchów do szkoły, nawet jeśli zostałaby rozbudowana. – Lepszym docelowym rozwiązaniem wydaje się budowa nowego przedszkola, która pozwoli zaspokoić potrzeby, a jednocześnie wykorzystać parter ośrodka na inne cele – wyjaśnia. W Rytlu, podobnie jak w Łęgu, trzeba będzie się rozejrzeć za odpowiednią nieruchomością. – Będziemy poszukiwać działki. Niestety, będzie trzeba ją nabyć, bo gmina w Rytlu nie dysponuje odpowiednimi gruntami – dodaje Biesek-Talewski.
Lepiej rozbudować
Najbliżej realizacji jest jednak inna inwestycja, związana z Przedszkolem Samorządowym nr 2 w Czersku. Choć to największa tego typu placówka w gminie, też boryka się z problemem braku miejsc dla wszystkich chętnych. – Stąd zmiana decyzji: żłobka nie będziemy budować na działce przy alei Tysiąclecia, ale jako dodatkowy segment przy PS nr 2. Pozwoli to po pierwsze obniżyć koszty o część administracyjną czy zaplecze kuchenne, a po drugie bardziej elastycznie podchodzić do potrzeb – tłumaczy burmistrz. 
W zależności od zapotrzebowania zostanie stworzona większa liczba oddziałów albo w żłobku, albo w przedszkolu. – Już przygotowujemy przetarg na wykonanie dokumentacji dobudowania skrzydła – dodaje włodarz.
Dwa prywatne
Jeśli chodzi o żłobki, to do prowadzenia tego typu placówek w mieście przygotowują się osoby prywatne. – Nie zawsze jedynym podmiotem realizującym takie zadania musi być samorząd. Już wkrótce w Czersku otwarte zostaną dwa żłobki prywatne, w których znajdzie się miejsce dla ponad 60 dzieci. Wspieramy organizacyjnie ich powstanie, będziemy wspierać finansowo ich funkcjonowanie – zapewnia Biesek-Talewski. Na przykład w Chojnicach ratusz dopłaca 300 zł do każdego małego mieszkańca korzystającego ze żłobka, podobne rozwiązanie chce wprowadzić wójt gminy Chojnice od września tego roku.

Materiał archiwalny. Artykuł ukazał się w „Czasie Chojnic” 7 marca 2019, nr 10/871

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone