Zamknij

W Czarniżu po 28 latach zmienił się sołtys

13:30, 13.04.2019 | E.K
REKLAMA
Skomentuj

Józef Gierszewski pełnił funkcję gospodarza wsi 28 lat i był najstarszym sołtysem w gminie. Teraz zrezygnował ze startu w wyborach. Mieszkańcy sołectwa Czarniż wytypowali dwóch młodych kandydatów – Łukasza Zygmańskiego i Rafała Milewskiego. Więcej głosów otrzymał Zygmański. – Mam twardy orzech do zgryzienia. Pan Józef był wzorowym sołtysem. Będę brał z niego przykład i postaram się mu dorównać – mówił świeżo wybrany gospodarz.

W piątkowe popołudnie 22 marca mieszkańcy sołectwa Czarniż zebrali się w świetlicy wiejskiej, aby pożegnać dotychczasowego sołtysa Józefa Gierszewskiego, który rządził sołectwem przez 28 lat. Pan Józef otrzymał podziękowania m.in. od byłego radnego Stefana Lewińskiego oraz zastępcy burmistrza Brus Krzysztofa Gierszewskiego. Zebrani mieszkańcy również nagrodzili wieloletniego sołtysa gromkimi brawami.
Gierszewski przedstawił sprawozdanie z ostatniej kadencji. Mówił m.in. o założeniu oświetlenia oraz zakupie samochodu dla OSP, kombinezonów niezbędnych podczas usuwania gniazd szerszeni i os oraz dwóch pilarek spalinowych. Za jego kadencji wyremontowano także wiaty przystankowe, zamontowano hydrant przy boisku, zakupiono kuchenkę elektryczną do świetlicy wiejskiej i utwardzono drogi. Na zakończenie swojego przemówienia gospodarz sołectwa podziękował za wieloletnią współpracę i zaufanie. Życzył również swojemu następcy cierpliwości i nowych pomysłów.
Strażak kontra leśnik
Kolejnym punktem zebrania były wybory nowego sołtysa. W skład komisji skrutacyjnej weszli: Weronika Erdmańczyk, Jessica Krygier i Patryk Pestka. Wytypowano dwóch młodych kandydatów – Łukasza Zygmańskiego działającego w OSP oraz leśnika Rafała Milewskiego. W głosowaniu wzięły udział 54 osoby z 207 uprawnionych. Oddano 53 ważne głosy. Bezkonkurencyjnie wygrał Zygmański, który uzyskał 44 głosy. – Dziękuję za nie. Będę się starał dorównać poprzednikowi. Nie wiem, czy uda mi się sołtysować przez taki długi okres jak panowie Józef Gierszewski czy Józef Kulesza, ale przez najbliższe pięć lat będę działał aktywnie na rzecz naszego sołectwa – zapewniał Zygmański. Przez kolejną kadencję będzie współpracował z nowo wybraną radą sołecką, do której weszli: Andrzej Erdmańczyk, Rafał Milewski, Ireneusz Wałdoch oraz Dorota Gierszewska.
Bocianie gniazdo
Mieszkańcy sołectwa Czarniż mieli sporo postulatów. Józef Kulesza prosił, aby radny Witold Jaszewski przyjeżdżał do Czarniża co trzy miesiące, aby omówić bieżące sprawy. Obecny na zebraniu Jaszewski zgodził się na to. Z kolei Patrycjusz Gierszewski wnioskował o poszerzenie drogi gminnej w stronę Giełdona. – W tym momencie ma ona trzy metry szerokości. Osiedle się rozbudowuje i energetyka zakłada skrzynki. Tym samym droga automatycznie robi się węższa o pół metra – wyjaśniał. – Musimy zastanowić się, jak rozwiązać ten problem – tłumaczył Krzysztof Gierszewski. 
Stefan Lewiński zgłaszał, że należy odnowić bocianie gniazdo. – Wyrosło na nim coś zielonego i bocian nie może wylądować – wyjaśniał.
Mieszkańcy prosili również o naprawienie ogrodzenia przy szkole, które zostało zniszczone przez nawałnicę. Sugerowali też, aby powiat ujął w swoich planach inwestycyjnych budowę ścieżki rowerowej z Żabna do Czarniża. Z kolei Rafał Milewski, który jest leśniczym, prosił, aby zgłaszać znalezione niewybuchy powojenne. Zapewniał, że jest w stałym kontakcie z saperami. Na koniec żartobliwie przypomniał, aby nie śmiecić w lesie.
tekst i fot. Magdalena Skwierawska

Na zdjęciu: Józef Gierszewski wraz z Łukaszem Zygmańskim. Nowy sołtys otrzymał dzwonek sołecki oraz gwiazdę szeryfa widoczne na zdjęciu. Obaj panowie należą do Ochotniczej Straży Pożarnej.


Materiał archiwalny. Artykuł ukazał się w „Czasie Chojnic” 4 kwietnia 2019, nr 14/875

(E.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone