Zamknij

Konsultacje odbędą się tylko w Rytlu

12:00, 14.04.2019 | E.K
REKLAMA
Skomentuj

Taką autopoprawkę do uchwały dotyczącej konsultacji społecznych w sprawie utworzenia gminy Rytel przedstawił burmistrz. Daniel Szpręga wnosił, żeby w temacie wypowiedzieli się mieszkańcy całej gminy.

Początkowo konsultacje społeczne w tej sprawie miały odbyć się w sołectwach Zapędowo i Rytel. Już teraz wiadomo, że zostaną przeprowadzone tylko w Rytlu. Stało się tak, ponieważ sołtys Zapędowa dostarczył do burmistrza dokument podpisany przez mieszkańców. Ci opowiedzieli się w nim za pozostaniem w gminie Czersk. Petycję, na 319 uprawnionych do głosowania, podpisało aż 191 . – Nie były to konsultacje w trybie uchwały czy ustawy. Mieszkańcy po prostu wyrazili swoją opinię, a sołtys przyniósł mi listę poparcia, na której to zrobili – mówił burmistrz Czerska Przemysław Biesek-Talewski.
Niech wypowiedzą się wszyscy
Radny Daniel Szpręga zainteresował się możliwością przeprowadzenia takich konsultacji w całej gminie. – Ja także chciałbym wziąć w nich udział, chociaż moje stanowisko w tej sprawie jest już znane. Uważam jednak, że poza gminą zmieniamy także mapę województwa i kraju, dlatego myślę, że wszyscy mieszkańcy gminy Czersk powinni mieć możliwość wyrażenia opinii w tej sprawie – dodał Szpręga. Jako przykład podał podobną sytuację, która miała miejsce w gminie Komprachcice w województwie opolskim. Według Daniela Szpręgi w konsultacjach, które odbyły się tam w 2016 roku, wzięła udział cała gmina. Przeciwna temu pomysłowi była radna Zofia Łącka. – Uważam, że tylko mieszkańcy sołectwa Rytel powinni mieć możliwość wyrażenia opinii w tej kwestii. Decyzja pozostałych mieszkańców mogłaby być niekorzystna względem osób, które są za odłączeniem Rytla od gminy Czersk – mówiła Łącka. Radni nie przyjęli poprawki Daniela Szpręgi w sprawie organizacji konsultacji.
Koszty będą symboliczne
Radny Maciej Deja dopytywał z kolei o koszty, które poniosłaby gmina, gdyby wszyscy jej mieszkańcy mogli się wypowiedzieć w tej sprawie. – Opłaty będą symboliczne, ponieważ jedynymi kosztami, które poniesiemy, będą te związane z drukiem ankiet konsultacyjnych. Nie przewidujemy wynagrodzeń dla członków komisji. Jestem przekonany, że znajdziemy chętnych, którzy nieodpłatnie będą pracować w tych zespołach – mówił burmistrz Czerska. Mieszkańcy mają wyrazić swoje zdanie w tej kwestii w dniu wyborów do Parlamentu Europejskiego – 26 maja.

Na zdjęciu: Daniel Szpręga wnioskował o to, by konsultacjami objęta była cała gmina Czersk.

Materiał archiwalny. Artykuł ukazał się w „Czasie Chojnic” 4 kwietnia 2019, nr 14/875

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone