Zamknij

Zmiana sołtysa po blisko 30 latach

09:00, 15.04.2019 | E.K
REKLAMA
Skomentuj

Niespodziewanie w sołectwie Żychce zmienił się sołtys. Mieszkańcy na swojego nowego włodarza wybrali Emilię Sielską. To jej pierwsza kadencja.

Wyniki wtorkowego głosowania w Żychcach były zaskakujące. Takiego obrotu sprawy nie spodziewał się nawet wójt. – Nie wiem, czy są państwo zaskoczeni tak jak ja. Macie teraz na sesji dwóch swoich przedstawicieli, bo będzie i radny, i osobno sołtys. To cwana zagrywka – śmiał się wójt Jacek Warsiński.
Nie było quorum
W świetlicy wiejskiej w Żychcach na uprawnionych do głosowania niemal 300 osób pojawiło się zaledwie 46. Zebranie musiało odbyć się w drugim terminie. Podczas wyborów sołtysa mieszkańcy zgłosili jako kandydatów Franciszka Adamczyka i Emilię Sielską. Wygrała pani Emilia, która zdobyła 28 głosów. Jeden głos był nieważny. Na byłego sołtysa zagłosowało 17 osób. – Byłem sołtysem od 1990 roku. To prawie 30 lat. Teraz coś się zmieniło, ale mówią, że prawdziwy mężczyzna nieważne jak zaczyna, a ważne jak kończy – mówił ze śmiechem Adamczyk. Pani Emilia pierwszy raz wystartowała w wyborach. – Jeszcze nie wiem, jakie oczekiwania mają mieszkańcy wobec mnie. Na razie robię rozeznanie w sytuacji – mówiła. Do rady sołeckiej weszli: Martyna Blank, Franciszek Adamczyk oraz Adrian Gostomski.
Policja przestrzega
Podczas zebrania mieszkańcy zgłaszali takie problemy jak zanieczyszczona ścieżka rowerowa czy fatalny stan dróg. Na spotkaniu obecny był także dzielnicowy Waldemar Goliński. Przestrzegał mieszkańców, by dbali o bezpieczeństwo swoje oraz innych. – Zaczynają państwo teraz prace w polu. Proszę pamiętać o tym, że pojazdy, których państwo używają, muszą posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC – mówił. Przypomniał także o tym, że pojazdy i maszyny powinny mieć sprawne oświetlenie. Policjant zwrócił się też do mieszkańców z apelem dotyczącym czworonogów – Pies nie może sam chodzić po wsi. Jeśli taka sytuacja nastąpi, właściciel może dostać 250 zł mandatu. Jeśli dodatkowo zwierzę nie ma szczepienia, to mandat może wzrosnąć o kolejne 500 zł – wyjaśnił Waldemar Goliński.

Na zdjęciu: Nowa sołtys i rada sołecka. Na zdjęciu od lewej: Franciszek Adamczyk, Martyna Blank, Emilia Sielska i Adrian Gostomski.

Materiał archiwalny. Artykuł ukazał się w „Czasie Chojnic” 4 kwietnia 2019, nr 14/875

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone