Zamknij

Zbieramy na lepsze życie dla Kacperka

09:00, 10.05.2019 | E.K
REKLAMA
Skomentuj

Nasza akcja zbiórki plastiku na szczytny cel wchodzi w nowy etap. Kolejnym dzieckiem, na rzecz którego będziemy teraz gromadzić nakrętki, jest Kacperek Szczesny. Czterolatek z Chojnic cierpi na rdzeniowy zanik mięśni. Od piątego miesiąca życia nie oddycha samodzielnie, a rodzice uzbierane pieniądze przeznaczą na jego rehabilitację.

Nasi Czytelnicy zapewne zastanawiają się, dla kogo obecnie zbierane są nakrętki, które przynoszą do redakcji. Akcja trwa nieprzerwanie, a dochód ze zbiórki plastiku zostanie przekazany na leczenie i rehabilitację Kacperka Szczesnego. Jego rodzicom bardzo zależy na tym, by synek miał lepsze życie i szanse na więcej ruchu. Dzięki naszemu zaangażowaniu można w tym pomóc.
Tylko z respiratorem
Kacperek urodził się w listopadzie 2014 roku. Początkowo nic nie wskazywało na to, że poważnie choruje. – W drugim miesiącu życia zauważyliśmy, że jego rączka jest nienaturalnie zgięta. Zrobiliśmy badania, czy nie jest złamana. Lekarze polecili też zrobić kolejne także pod kątem rdzeniowego zaniku mięśni. Nawet oni sami mówili, że to wątpliwe. Niestety okazało się prawdą – opowiada Sylwia Stanisławska, mama Kacpra. Zdiagnozowano u niego SMA typu 1. W szóstym miesiącu życia dziecko zachorowało na zapalenie płuc i trafiło na intensywną terapię do szpitala. Od tego czasu chłopiec oddycha z pomocą respiratora. Chłopiec na intensywnej terapii przebywał aż dziewięć miesięcy. W tym czasie mama i tata Artur Szczesny do niego dojeżdżali. Obecnie przebywa z nimi w domu.
Stała opieka
Zanik mięśni powoduje, że dziecko nie chodzi i jest bardzo wiotkie. Nie wykształciły się też u niego mięśnie odpowiedzialne za mowę. – Intelektualnie rozwija się normalnie. On rozumie, co się do niego mówi, wie, kto jest mamą i tatą. Kiedy musiał zostawać w szpitalu i się żegnaliśmy, to płakał. Wiedział, że rodzice odjeżdżają – opowiada pani Sylwia.
Mama zajmuje się chłopcem na co dzień. Codzienna opieka to między innymi karmienie, odsysanie śliny i sprawdzanie parametrów życiowych. – Pulsoksymetr pomaga mi stwierdzić, jaki jest stan Kacperka. Kiedy puls jest stabilny, to wiem, że nic się nie dzieje, a gdy przyspieszony, może być oznaką na przykład gorączki – opowiada.
Można zahamować chorobę
Mały chojniczanin jest objęty stałą opieką. Odwiedzają go między innymi pielęgniarka, lekarz, rehabilitanci oraz nauczyciel z Zespołu Szkół Specjalnych w Chojnicach. Kluczowa jest rehabilitacja. – Potrzebny lek na tę chorobę ma być refundowany. Może zahamować jej rozwój, ale wtedy będzie potrzebna intensywna rehabilitacja. To właśnie na nią chcemy przeznaczyć pieniądze. Możliwe są nawet pewne postępy w rozwoju, ale to zależy od organizmu – wyjaśnia pan Artur. Rodzice już od dawna prowadzą zbiórkę nakrętek. Włączają się w nią szkoły, sklepy, a nawet parafia w Krojantach. Teraz także korki przyniesione do naszej redakcji wspomogą Kacperka.
Zbiórka 
Rodzina chojniczanina mieszka obecnie na działkach „Kolejarz”. Bliscy są zadowoleni, bo jest to lepsze miejsce niż centrum miasta. Można wyjść z chłopcem na spacer po ogrodzie. Rodzice mają także drugiego syna, dwuletniego Antosia. – On już chce się zajmować bratem, czesać go, przebierać i kremować, będzie nam w przyszłości pomagał – cieszy się pani Sylwia.
Na nakrętki czekamy w redakcji od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00. Chętni ofiarodawcy zostaną uwiecznieni na pamiątkowym zdjęciu, które opublikujemy na łamach „Czasu Chojnic”. Leczenie Kacperka można także wspomóc, przekazując wpłaty na konto fundacji. Dane w ramce.

Na zdjęciu: Czteroletni Kacperek Szczesny z Chojnic cierpi na rdzeniowy zanik mięśni. Od piątego miesiąca życia nie oddycha samodzielnie. To na jego rzecz teraz wspólnie z Wami zbieramy nakrętki.

Na rzecz Kacperka można dokonywać wpłat na konto Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, Alior Bank SA 42 2490 0005 0000 4600 7549 3994 tytułem – 30173 Szczesny Kacper darowizna na pomoc i ochronę zdrowia.

Materiał archiwalny. Artykuł ukazał się w „Czasie Chojnic” 25 kwietnia 2019, nr 17/878

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone