Zamknij

Ulica, o której można już pisać książki

11:30, 11.05.2019 | E.K
REKLAMA
Skomentuj

– Gdy jadę rowerem drogą na Lubnię, to jeszcze godzinę po jeździe mnie trzęsie. Na tej ulicy jest dziura na dziurze – mówił Kazimierz Kiedrowski. Swoje uwagi zgłosił podczas zebrania sołeckiego w Małym Gliśnie. Co na to Starostwo Powiatowe w Chojnicach?

Mieszkańcy Małego Gliśna mieli wiele uwag do drogi powiatowej wiodącej w kierunku Lubni. – Dziura na dziurze. Nawet jeśli je wyrównają, to po trzech dniach dziury znowu się pojawiają – mówił Kazimierz Kiedrowski. Pół żartem, pół serio dodał, że nawet jak już skończy jazdę na rowerze, to jeszcze go trzęsie od tych wybojów.
Do rozmowy przyłączyła się sołtys Małgorzata Kinka. – Na początku roku stan trasy był katastrofalny. Zgłaszałam to do starostwa i usłyszałam, że jeśli jakiś samochód ugrzęźnie, to dopiero wtedy przyjadą – opowiadała.
Nie wyręczamy
Radny Marcin Cysewski też miał coś do powiedzenia. – Wspólnie z Michałem Szczepańskim w tej kwestii złożyliśmy zapytanie do powiatu i nie otrzymaliśmy odpowiedzi – dodał. – Przecież mieszkańców nie interesuje, czy jest to droga gminna, wojewódzka czy powiatowa. Ma być przejezdna. Tu jest rola dla samorządu, żeby się dogadać.
Wiceburmistrz Krzysztof Gierszewski mówił, że na temat tej drogi można by napisać kilka tomów książek. Wyjaśniał, że powiat próbował dostać dofinansowanie, ale się nie udało. – Ta droga nie jest dobrze zaprojektowana, bo na szerokość czterech metrów, a to za mało. Powinna być szersza – mówił. Dodał, że powiat nie chciał tego zmienić, a i tak nie otrzymał dotacji. – Może w przyszłym roku się uda – tłumaczył.
Cysewski zapytał też, czy gmina mogłaby przejąć tę drogę. – Gdyby była gminną, to moglibyśmy na nią dołożyć pieniądze z funduszu sołeckiego – proponowała Małgorzata Kinka. Krzysztof Gierszewski wyjaśniał, że teoretycznie jest to możliwe, żeby samorządy zamieniały się drogami, ale... – Dlaczego mamy wyręczać powiat? Mamy szereg własnych zadań – mówił wiceburmistrz.
Są też inni
Starosta w kwestii remontu drogi Małe Gliśno – Lubnia nie ma dobrych wiadomości. – Niedawno została zrealizowana przebudowa drogi 235 w Lubni. Wartość robót wyniosła ponad 6 mln zł. Obecnie przygotowujemy się do modernizacji kolejnego odcinka z Lubni do granic powiatu kościerskiego, czyli odcinka ponad czterech kilometrów. Na to zadanie przeznaczone jest prawie 7 mln 400 tys. zł – informuje Marek Szczepański. Dodaje, że oprócz gminy Brusy w skład powiatu chojnickiego wchodzą jeszcze cztery inne samorządy i musi mieć na uwadze sprawiedliwy podział środków. – Na wspomnianą drogę jest już gotowa dokumentacja projektowa oraz powiat ma pozwolenie na budowę. Obecnie jednak zmieniły się reguły, jeżeli chodzi o Fundusz Dróg Samorządowych. Nawet gdybyśmy złożyli wniosek do tego programu, zostałby on odrzucony ze względów formalnych – tłumaczy. – Mówiąc o modernizacji dróg powiatowych na terenie poszczególnych gmin, należy też pamiętać, że działamy w partnerstwie i sukces takich inwestycji związany jest z chęcią ponoszenia kosztów remontów także przez poszczególne samorządy.

Materiał archiwalny. Artykuł ukazał się w „Czasie Chojnic” 2 maja 2019, nr 18/879

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone