Zamknij

Mieszkańcy wybiorą spośród pomysłów

16:30, 09.06.2019 | E.K
REKLAMA
Skomentuj

W chojnickim Urzędzie Miejskim odbyły się konsultacje dotyczące budżetu obywatelskiego. Miałby on zostać wprowadzony w przyszłym roku kalendarzowym. Mówiono między innymi o tym, jak wyglądałoby głosowanie i kto mógłby brać w nim udział.

Spotkanie poprowadził dr Maciej Milewicz, który w Biurze Prezydenta Miasta Poznania był odpowiedzialny za prowadzenie konsultacji społecznych z mieszkańcami. W Chojnicach opowiadał m.in. o tym, jakie korzyści zarówno dla mieszkańców, jak i dla samorządu niesie ze sobą budżet obywatelski.
Warto rozmawiać
Jak twierdzi Milewicz, najważniejszym celem budżetu obywatelskiego jest aktywizacja mieszkańców. – Urzędnicy dowiadują się w ten sposób o problemach, jakie dotyczą lokalnych środowisk, a mieszkańcy orientują się w temacie działania urzędu i integrują się społecznie – mówił. Zwrócił także uwagę na to, że warto omawiać kwestie związane z miejskim budżetem obywatelskim np. z radnymi. Aby społeczność miała większy wpływ na to, co się dzieje w mieście, zagadnienie warto też poruszyć w zorganizowanych środowiskach, takich jak szkoły czy kluby seniora.
Będzie w przyszłym roku?
O budżetach obywatelskich w sąsiednich miastach i gminach opowiadał wiceburmistrz Adam Kopczyński. Zwrócił uwagę na to, że w Chojnicach ewentualna kwota budżetu byłaby ustalana na rok. – Pilotażową propozycją jest, by w naszym budżecie obywatelskim znalazło się 900 tys. zł. Te pieniądze byłyby zwiększane co roku. Jeśli głosowanie w tej sprawie odbyłoby się jesienią, to budżet będzie funkcjonować już od przyszłego roku – mówił wiceburmistrz.
Podczas spotkania w sali obrad ratusza toczyła się dyskusja dotycząca tego, kto mógłby zgłaszać wnioski oraz kto miałby możliwość nad nimi głosować. Niedługo powołany zostanie specjalny zespół opracowujący regulamin budżetu obywatelskiego, który będzie konsultowany na kolejnym spotkaniu w przyszłym miesiącu.

Budżet obywatelski – o co w tym chodzi?

W dużym skrócie to lista pomysłów zgłaszanych przez mieszkańców, na które później odbywa się głosowanie. Taki system obowiązuje na przykład w Czersku oraz w pobliskim Debrznie. Najczęściej jest tak, że urzędnicy najpierw weryfikują zgłoszenia (sprawdzają na przykład, czy dotyczą one zadań własnych gminy, czy mają być realizowane na miejskim gruncie itp.) i tworzą listę, a potem mieszkańcy głosują na wybrany projekt. Może to być np. budowa siłowni, placu zabaw, boiska do siatkówki, kawałka chodnika czy montażu iluminacji. Do tej pory w Chojnicach mieszkańcy mogli wziąć udział w podziale budżetów samorządowo-obywatelskich – każde osiedle otrzymywało określoną pulę pieniędzy, a o ich przeznaczeniu decydowano na zebraniach.  rw

Na zdjęciu: O celach, zasadach działania budżetu obywatelskiego i korzyściach wynikających z jego wprowadzenia opowiadał dr Maciej Milewicz (z prawej). Z lewej radny Kazimierz Drewek.

Materiał archiwalny. Artykuł ukazał się w „Czasie Chojnic” 30 maja 2019, nr 22/883

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone