Zamknij

Las zamienią na wyspę w Ostrowitem

16:00, 07.07.2019 | E.K
REKLAMA
Skomentuj

– Niektórzy mówili mi, żeby zostawić to parafii, ale to przecież nadal będzie należeć do mieszkańców – mówi o wyspie na jeziorze Ostrowite ksiądz Janusz Pawlak. W piątek proboszcz i wójt podpisali wstępne porozumienie w tej sprawie. Gmina od dawna ma duże plany związane z cennym terenem.

Wobec wyspy na jeziorze Ostrowite wójt ma już plany od kilku lat. Chce wyeksponować walory historyczne i archeologiczne tego miejsca oraz stworzyć tam atrakcję dla turystów. Powstały jednak problemy formalne. Kawałek lądu o powierzchni 0,98 hektara należy do parafii w Ostrowitem, a samo jezioro – do Skarbu Państwa. Aby gmina mogła zacząć działać, musiała zostać właścicielem terenu. Potrzebne były więc uzgodnienia z kurią w Pelplinie. Ta nie chciała po prostu sprzedać wyspy, ale zgodziła się, by zamienić ją na inny grunt. Wybór wójta padł na cztery hektary lasu w pobliżu Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Nowym Dworze.
Wstępna umowa
Oba tereny wycenił rzeczoznawca. Uznał, że 60-letni las sosnowy na czterech hektarach ziemi porolnej jest wart 82 tys. zł. Z kolei wartość wyspy wyceniono na 85 tys. zł. Różnicę dopłaci gmina Chojnice, która bierze na siebie także koszt notariusza. W piątek wójt Zbigniew Szczepański oraz upoważniony przez kurię proboszcz Janusz Pawlak podpisali tzw. protokół rokowań, który jest potrzebny do podpisania aktu notarialnego. – Niektórzy parafianie mówili mi, żeby może się nie pozbywać wyspy, że mało która parafia takie coś ma i że to nasz skarb. Ja jednak tłumaczyłem, że to przecież nadal będzie nasze, wspólne – opowiadał proboszcz. Akt notarialny ma zostać sporządzony w ciągu najbliższych tygodni.
Może będzie grodzisko
W planach władz gminy jest formalne odlesienie terenu, bo wyspa figuruje w dokumentach jako las. – Następnie chcemy zaprosić do współpracy archeologów z Uniwersytetu Łódzkiego. Teren jest cenny i należy go przebadać. Historia tego miejsca jest bardzo długa i sięga IV tysiąclecia p.n.e. Dopiero potem pojawili się Słowianie, a w 1402 roku Kosznajdrzy wybudowali kościół. Musimy to wyeksponować – mówi Szczepański. Ma zamysł przygotowania atrakcji dla turystów. – Byliśmy na wycieczce w Owidzu, ale nie będziemy wydawać 11 mln zł na taki kompleks. Bardziej skłaniałbym się ku grodzisku jak w Raciążu – planuje.

Na zdjęciu: Wójt Zbigniew Szczepański i proboszcz Janusz Pawlak podpisali wstępne porozumienie odnośnie zamiany gruntów. W środku sołtys Ostrowitego Bożena Wilk.

Materiał archiwalny. Artykuł ukazał się w „Czasie Chojnic” 19 czerwca 2019, nr 25/886

REKLAMA

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone