Zamknij

Komisje będą szacować straty w uprawach

09:35, 09.08.2019 | S.K
REKLAMA
Skomentuj

W najbliższych dniach w terenie będą pracować komisje szacujące straty w plonach spowodowane suszą. W różnych gminach naszego powiatu szacunki będą jednak dotyczyć różnych upraw.

Szacowanie konkretnych upraw jest uzależnione od raportów przygotowywanych przez Instytut Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Na ich podstawie jest ogłaszane wystąpienie suszy rolniczej. Potem wojewoda powołuje gminne komisje do szacowania szkód. Te powstały dla wszystkich gmin naszego powiatu. W tym roku nowością jest jednak to, że ocena strat będzie także uzależniona od klasy ziemi według podziału podatności na suszę. Mapy klas są dostępne na stronie internetowej IUNG w Puławach.

Poniżej zbiorcza informacja na temat upraw podlegających szacowaniu i liczby wniosków złożonych przez rolników w konkretnych gminach.

miasto i gmina Chojnice

W mieście i gminie będzie działać jedna komisja. Według raportu IUNG w Puławach w tym rejonie najwięcej upraw dotknęła susza. Obecnie szacowaniu będą podlegać ziemniaki, zboża jare, zboża ozime, truskawki i warzywa gruntowe. Do tej pory wpłynęło aż 460 wniosków. Komisja ruszy do pracy w tym tygodniu.

gmina Brusy

W tym samorządzie trwa zbieranie wniosków. Komisja nie będzie się spieszyć, bo za dotknięte suszą uznano tylko kukurydzę na ziarno i kiszonkę, rośliny strączkowe i trwałe użytki zielone, a nie ma jeszcze sezonu na ich zbiór. W pierwszej kolejności urzędnicy odwiedza tereny, gdzie gleby są mocno podatne na suszę. Wniosków na razie jest 120.

gmina Czersk

Komisja już szacuje szkody na terenie gminy Czersk. Susza dotknęła tu zboża jare (I klasa podatności na suszę), kukurydzę (I i II klasa podatności), krzewy owocowe, rośliny strączkowe i warzywa. Rolnicy złożyli już 380 wniosków.

gmina Konarzyny

W tym samorządzie urzędnicy czekają na wnioski o wizję w terenie. Szacowane zboża jare (na dwóch klasach podatności), zboża strączkowe (na dwóch klasach podatności) oraz kukurydza na ziarno i kiszonkę, a także warzywa gruntowe. Na razie wpłynęło około 20 wniosków.

REKLAMA
(S.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone