Zamknij

Oliwia potrzebuje drogich operacji

09:00, 06.09.2019 | E.K
REKLAMA
Skomentuj

Ponad 700 tys. zł potrzeba na operacje stóp Oliwki Stanki. Dziewczynka tym razem ma być leczona w Polsce. To duże udogodnienie, ponieważ kilka wcześniejszych zabiegów odbyło się w Stanach Zjednoczonych.

12-letnia Oliwka Stanka jest bardzo dzielna. Dziewczynka przeszła już w swoim życiu kilka operacji i zabiegów, które miały pomóc przywrócić jej sprawność. Jednak nie wszystkie przyniosły oczekiwane rezultaty. Pierwszy raz w ręce chirurga trafiła w 2009 roku. Operacje, które wtedy przeszła w Polsce, miały sprawić, że będzie mogła ruszać rączkami oraz miały dać jej możliwość wyprostowania nóżek.
Tym razem w kraju
Kwesty na rzecz 12-latki prowadzone są od wielu lat. Oliwkę dobrze znają też Czytelnicy „Czasu Chojnic”, którzy wielokrotnie ją wspierali. Dziewczynka jest pod opieką Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” i Fundacji Siepomaga.
Po kilku operacjach za granicą tym razem pojawiła się nadzieja na to, że kolejny poważny zabieg zostanie wykonany w Warszawie. – To duże ułatwienie, bo odchodzą nam koszty pobytu i przelotu do Stanów – mówi mama Oliwii Monika Urban. Jak dodaje, to wydatek rzędu nawet 180 tys. zł.
Leczenie dziewczynki podzielone jest na dwa etapy. Pierwszy z nich to zabieg obejmujący stopy. W drugiej turze przewidziane jest leczenie rączek. Dzięki trwającej obecnie zbiórce udało się zebrać ponad 50 tys. Potrzeba jeszcze ok. 650 tys. zł.
Aż łza się kręci
Oliwia wcześniej chodziła do Szkoły Podstawowej nr 5 w Chojnicach, w której mogła korzystać z windy. Od jakiegoś czasu ma jednak nauczanie indywidualne w domu, które będzie kontynuować po wakacjach. Codziennie jeździ na rehabilitację. – Od około trzech miesięcy mamy też specjalny chodzik, który pomaga córce w poruszaniu się – informuje pani Monika.
To dla dziewczynki ułatwienie, które również – tak jak rehabilitacja – pomaga jej w usprawnieniu nóżek. – Wiadomo, że od razu nie wstanie i nie pobiegnie, ale chodzenie w urządzeniu sprawia Oliwii dużą radość. Czasem aż łza się kręci w oku, bo jeszcze niedawno siedziała na wózku, a teraz już stoi w chodziku, który pomaga jej się utrzymać w pionie – dodaje mama Oliwii.
Już we wrześniu w Warszawie ma odbyć się konsultacja z lekarzem dziewczynki. Jej koszt to ponad 1,5 tys. zł. Każdy, kto chciałby wspomóc Oliwkę, może wpłacić pieniądze na konto dziewczynki.

Nr konta do wpłat: 89 2490 0005 0000 4530 6240 7892, tytułem 6701 Oliwia Stanka darowizna.

Na zdjęciu: Oliwia Stanka potrzebuje kosztownych operacji. Aby je przeprowadzić, jej mama zorganizowała zbiórkę internetową.

Materiał archiwalny. Artykuł ukazał się w „Czasie Chojnic” 22 sierpnia 2019, nr 34/895

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone