Zamknij

Małgorzata Skwarek zajmie się całą kulturą w gminie

09:00, 10.09.2019 | E.K
REKLAMA
Skomentuj

Szefowa Ośrodka Kultury w Łęgu od przyszłego roku pokieruje wszystkimi placówkami w gminie Czersk. Małgorzata Skwarek pokonała w konkursie koleżanki po fachu. Zapowiada, że oferta dla mieszkańców będzie rozwijana.

Utworzenie Gminnego Centrum Kultury, czyli jednostki skupiającej w swoich strukturach wszystkie instytucje kultury z gminy Czersk, to pomysł nowych władz Czerska. Dzięki centralnemu zarządzaniu działanie ośrodków i świetlic ma być sprawniejsze i tańsze. Konkurs na szefa GCK wywołał spore emocje. Opozycyjny radny Daniel Szpręga sugerował, aby rozmowy z kandydatami odbywały się publicznie, ponieważ przypuszczał, że może jest już ktoś, kto ma wygrać konkurs. Na pierwsze ogłoszenie odpowiedziały dwie osoby. W ratuszu nie ujawniono ich personaliów, ponieważ kandydaci nie spełnili wymogów formalnych. Nieoficjalnie było jednak wiadomo, że chodzi o dyrektorki ośrodków kultury z gminy.
Najlepsza z Łęga
Drugie postępowanie konkursowe udało się znacznie lepiej. Zgłosiły się cztery osoby: Emilia Rekowska (szefowa Ośrodka Kultury w Czersku), Małgorzata Kowalewska-Remisz (dyrektorka OK w Rytlu), Małgorzata Skwarek (szefowa OK w Łęgu) oraz Filip Sporysz z Chojnic. Wszyscy chętni stanęli przed komisją konkursową. Gremium uznało, że najlepszą kandydatką jest Skwarek. Zdaniem członków komisji przedstawiła ona najlepszy plan działania i rozwoju GCK. Centrum formalnie zostanie powołane 1 stycznia 2020 roku. Dlaczego więc konkurs rozstrzygnięto już teraz? – Wybór nastąpił wcześniej, aby było odpowiednio dużo czasu na tworzenie nowej struktury jednostki oraz przygotowanie budżetu na przyszły rok – tłumaczy zwyciężczyni konkursu.
Rewolucji nie będzie
Jak zapowiada Małgorzata Skwarek, najbliższy czas zostanie wykorzystany na spotkania robocze zespołu składającego się z władz miasta i osób odpowiedzialnych za kulturę, w tym pozostałych pań, które do tej pory kierowały ośrodkami. Na obradach zostaną wypracowane konkretne rozwiązania.
Jakie są plusy powstania GCK? – Na przykład to możliwość negocjowania lepszych warunków zamówień. Większe zlecenia to lepsze możliwości negocjacyjne, niż gdyby każdy ośrodek robił to oddzielnie – mówi Skwarek. Dodaje, że nie będzie rewolucji w kulturze. Większość ważnych imprez na pewno pozostanie w kalendarzu. Jednym z istotnych pytań jest to o ofertę regularnych zajęć świetlicowych w małych miejscowościach. Takie postulaty mieszkańcy zgłaszali wielokrotnie. – Większość świetlic już prowadzi takie zajęcia. Cały czas będziemy dążyli do tego, aby rozwijać ofertę i poprawiać dostępność do kultury. Czasem jednak lepiej pomyśleć o transporcie do większych ośrodków – przyznaje pani Małgorzata.

Małgorzata Skwarek ma 46 lat i pochodzi z Czerska. Posiada wyższe wykształcenie. Ukończyła m.in. studia podyplomowe z zakresu zarządzania jednostkami administracji publicznej oraz z zarządzania oświatą. Ma dwóch synów. Interesuje się polityką i turystyką. Uprawia kilka sportów, m.in. tenis ziemny, narciarstwo i sporty wodne.

Na zdjęciu: Małgorzata Skwarek zarządza Ośrodkiem Kultury w Łęgu od pięciu lat. W niedzielę prowadziła jeden z konkursów na Starym Rynku w Chojnicach podczas dnia seniora.

fot. Ramona Wieczorek

Materiał archiwalny. Artykuł ukazał się w „Czasie Chojnic” 29 sierpnia 2019, nr 35/896

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone