Zamknij

Targi rolno-przemysłowe połączone z dożynkami

14:45, 06.09.2019 | R.W
REKLAMA
Skomentuj

Nie macie jeszcze planów na weekend? Warto wpaść do Konarzyn! Zaplanowano tam duże targi rolno-przemysłowe, które są przygotowywane od wielu miesięcy. Pojawi się na nich ponad 90 wystawców. Połączono je z dożynkami, a to co roku wyjątkowe wydarzenie w tej miejscowości. Mieszkańcy przygotowują stroje, pojazdy i barwne stoiska.

Dożynki rozpoczną się w sobotę o godz. 15.00 uroczystą mszą św. Około godz. 15.45 barwny korowód dożynkowy przejdzie z kościoła na lotnisko (w poprzednich latach uroczystość zwykle odbywała się na boisku sportowym), gdzie zaplanowano obrzęd dożynkowy, m.in. dzielenie chlebem. Nie zabraknie stoisk poszczególnych sołectw, na których gospodynie zawsze mają wiele smakołyków. Tym razem po raz pierwszy swoją reprezentację będą miały dwa nowe koła gospodyń wiejskich – z Ciecholew i Zielonej Huty.

W programie jest również koncert kapeli Znad Mochela oraz lokalnych młodych artystów, konkursy dla publiczności, loteria fantowa, a o godz. 19.00 losowanie głównej nagrody – kosiarki. Wśród innych fantów są vouchery do restauracji, karnety na basen, bilety do kina, elektronarzędzia, kosze wędlin albo serów oraz albumy fotograficzne. Gwiazdą wieczoru, która pojawi się na scenie o godz. 20.00, będzie zespół Milano, mający w swoim repertuarze piosenkę „ O Tobie, kochana”. Do tańca do późna będzie grał zespół Avers.

Do gospodarstwa i ogrodu

W tym roku dożynki są połączone z większym wydarzeniem – dużymi targami rolno-przemysłowymi. Na lotnisko pod Konarzynami przyjedzie ponad 90 wystawców. Część stoisk na pewno ucieszy rolników. – Nie zabraknie sprzętu rolniczego, na tym mi osobiście bardzo zależało – mówi Krzysztof Tyborski, współorganizator i pomysłodawca imprezy, który sam pracuje na gospodarstwie. – Termin spotkania także jest korzystny dla rolników, bo jest już po żniwach.

Jak dodaje Jolanta Wielińska z Urzędu Gminy w Konarzynach, zainteresowani obejrzą ciągniki czterech marek. Będą też m.in. nawozy, pasze czy materiały budowlane.

Jednak targi powinny zainteresować nie tylko osoby pracujące na roli. Znajdzie tu coś dla siebie każdy posiadacz przydomowego ogródka czy działki. – Zaplanowaliśmy jakieś 12 stoisk ogrodniczych, na których można nabyć krzewy, drzewka czy wrzosy. Będą także ławeczki, huśtawki i inna mała architektura do ogrodu oraz wiklina – wylicza urzędniczka. Nie zabraknie też elementów fotowoltaiki i pieców piątej klasy – to tematy będące w ostatnich latach na topie, bo wiążące się z ekologią.

Loty balonem

To jednak nie wszystko – na targach nie zabraknie również rękodzieła, a nawet nietypowych eksponatów. – Zgłosił się do nas wystawca z militariami. Oferta będzie zatem urozmaicona – i dobrze, bo od początku odpowiadała nam formuła jarmarku – mówi Tyborski.

Atrakcją mają być także loty balonem, na które najlepiej zapisać się z wyprzedzeniem. Nie jest to tania rozrywka, ale zainteresowani będą mieli możliwość obejrzenia gminy z góry podczas godzinnego przelotu.

Oprócz tego w sobotę ciekawym punktem programu będzie także wystawa koni, czyli Czempionat Źrebiąt Zimnokrwistych Województwa Pomorskiego, zaplanowany między godz. 11.00 a 14.00. Z kolei w niedzielnym programie od 13.00 do 15.00 znalazło się Narodowe Czytanie. Będzie można posłuchać polskich nowel czytanych przez mieszkańców.

Liczą na cudowny obraz

Teraz organizatorzy martwią się jedynie o pogodę, bo kiepska aura jest w stanie popsuć frekwencję nawet na najlepszej imprezie. – Rozganiamy chmury – śmieje się Wielińska. Modlitwy o słońce zapewne będzie zanosił proboszcz Marek Weltrowski, a Krzysztof Tyborski półżartem mówi, że może przydać się pomoc cudownego obrazu z miejscowego kościoła. Wszystko po to, by do Konarzyn zjechało jak najwięcej gości. – Oczywiście, że chcemy ściągnąć widzów. Przecież robimy to wszystko dla ludzi. Są obawy, bo to pierwsza organizowana przez nas tak duża impreza – dodaje Tyborski. Co prawda w kwietniu na lotnisku odbyły się targi rolno-ogrodnicze, ale ich wiodącym organizatorem była gmina Przechlewo. Teraz wszystko na ostatni guzik dopinają Konarzyny.

Oprócz Tyborskiego i Wielińskiej w skład zespołu organizacyjnego weszli jeszcze sekretarz i zastępczyni wójta Barbara Rydygier, dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury Marlena Bakhaus, Elżbieta Baran z GOK-u oraz wójt Jacek Warsiński, który tak przejął się targami, że przełożył swój letni urlop na wrzesień. O tym, jak duże jest to przedsięwzięcie, niech świadczy fakt, że jego organizacja rozpoczęła się ponad pół roku temu. Podczas targów pomagać będzie łącznie około 60 wolontariuszy. – Będą obsługiwać parking oraz zajmować się sprzątaniem i obsługą – wyjaśnia Jolanta Wielińska.

W sobotę 7.09 stoiska wystawiennicze będą czynne między 10.00 a 18.00, a w niedzielę 8.09 od 10.00 do 17.00.

Na zdjęciu ubiegłoroczne stoisko sołectwa Żychce.

(R.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone