Zamknij

Umowa deweloperska – co powinna zawierać?

14:23, 09.09.2019 | .
REKLAMA
Skomentuj

Wzrost zainteresowania nieruchomościami od deweloperów sprawił, że konieczna jest też dobra znajomość dokumentów, jakie są podpisywane przez nabywców i deweloperem. Dzięki temu będziemy dokładnie wiedzieli, kiedy należy ją użyć, ale również, co powinna zawierać umowa deweloperska. W ten sposób zadbamy o to, by znalazły się tam zapisy chroniące nasze prawa.

Kiedy trzeba zawierać umowę deweloperską?

Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na to, że umowy deweloperskie zostały wprowadzone m.in. po to, by ograniczyć zawieranie umów przedwstępnych i rezerwacyjnych. Dzięki temu deweloperzy mogą podpisywać dokument bezpośrednio z nabywcą. W wyniku tej umowy zostają przekazane prawa do wieczystego użytkowania nieruchomości. Warto też zaznaczyć, że deweloperem może być jedynie przedsiębiorca, więc nie można jej podpisywać z osobą fizyczną. Zauważmy również, że całkowite przeniesienie prawa własności danego obiektu zaczyna obowiązywać od momentu, gdy nabywca za niego zapłaci.

Co powinna zawierać umowa deweloperska?

Bardzo ważne jest również to, żebyśmy zwrócili uwagę na to, jakie zapiski powinny znaleźć się w treści umowy deweloperskiej. Zauważmy też, że ustawodawca nie określił jednoznacznie, jakie informacje trzeba zawrzeć w tego typu dokumencie. Dlatego konieczne jest posiłkowanie się innymi przepisami, które dotyczą tego typu czynności. Pamiętajmy również o tym, że brak którychkolwiek z niżej przedstawionych zapisów może być dla nas sposobem na odstąpienie od umowy.

Podstawowe dane

W tym przypadku konieczne jest to, żeby w umowie zostały zawarte informacje dotyczące nabywcy oraz dewelopera. Poza tym nie możemy zapomnieć o dodaniu miejsca i daty, kiedy została podpisana umowa deweloperska. W treści powinny też znaleźć się zapiski dotyczące numeru pozwolenia na budowę z zaznaczeniem, jaki organ go wydał.

Informacje o nieruchomości

Bez wątpienia do jednych z najważniejszych informacji, jakie muszą znaleźć się w umowie deweloperskiej, dotyczą różnych informacji na temat nieruchomości. Przede wszystkim konieczne jest określenie powierzchni budynku i przynależnej ziemi, a także jej stan prawny, czyli m.in. czy ma obciążoną hipotekę.

Poza tym konieczne jest zawarcie informacji o położeniu obiektu oraz jego najważniejsze cechy, co mogłoby mieć znaczący wpływ np. na ostateczną cenę. Istotne są również dane dotyczące układu budynku, a w tym liczba pomieszczeń. Deweloper powinien też w umowie zapisać zakres prac, jaki gwarantuje wykonać w ramach podpisywanej umowy.

Cena nabycia

Bardzo ważne jest również to, by w umowie zostały zawarte wszelkie kwoty, które dotyczą m.in. ceny nabycia nieruchomości. Poza tym w treści znajdują się też kwestie dotyczące mieszkaniowego rachunku powierniczego, gwarancja bankowa bądź ubezpieczeniowa. Dzięki temu nabywca zyskuje dodatkową ochronę w trakcie wykonywania prac przez dewelopera.

Zadbajmy także o to, by w treści zostały zawarte kary pieniężne, jakie będzie musiał zapłacić deweloper np. na skutek opóźnienia prac bądź odstąpienia od umowy.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone