Zamknij

Odsłonili tablicę i zapalili znicze

10:49, 07.11.2019 | P.G
Skomentuj
REKLAMA

4 listopada to w gminie Czersk niewątpliwie ważny dzień. W ten dzień, w tym roku przypadła bowiem 80 rocznica rozstrzelania ofiar mordu dokonanego przez Hitlerowców w Lesie Łukowskim. Oprócz uroczystości pod pomnikiem zamordowanych, w Czersku odsłonięto też tablicę z nazwą skweru.

Kolejne miejsce w Czersku ma swojego patrona. Tym razem jest to skwer na ulicy Dwrocowej, który teraz nosi nazwę im. ks. Franciszka Smaglińskiego. Dlaczego akurat ks. Smaglińskiego? Jak mówił podczas uroczystości Przemysław Biesek – Talewski ks. Franciszek z ogromnym zaangażowaniem skutecznie zarządzał parafią. – Zainicjował i przeprowadził też wiele przedsięwzięć społecznych – dodał burmistrz Czerska. Tablicę z jego imieniem odsłonięto przy Cmentarzu Honorowym na ulicy Dworcowej.

Dzięki niemu ekshumowano ciała

Jak wynika z informacji przedstawionych przez Przemysława Bieska – Talewskiego ks. Franciszek Smagliński po II wojnie światowej nawiązał współpracę z Polskim Czerwonym Krzyżem. Dzięki niemu powołany został Komitet Obywatelski Parafii Czersk dla uczczenia pamięci mieszkańców miasta i okolicy, którzy zostali zamordowani przez Niemców. – Komitet zbierał fundusze na ekshumację i na uroczyste pogrzeby ofiar. To z inicjatywy księdza Smaglińskiego została wydzielona działka z przeznaczeniem na miejsce pochówku tych ofiar – dodaje burmistrz. Działka ta teraz nosi nazwę Cmentarza Honorowego i jest miejscem pamięci dla ofiar.

Aby uczcić pamięć

Tablicę odsłonił Zbigniew Talewski i Krzysztof Przytarski. Pod czerskim pomnikiem Ofiar Faszyzmu złożone zostały kwiaty i zapalono świeczki. Odmówiono też modlitwę w intencji wszystkich spoczywających na Cmentarzu Honorowym, która poprowadził ks. Zbigniew Straszewski, proboszcz parafii p.w. Świętej Marii Magdaleny w Czersku. Następnie zebrani przeszli na cmentarz, na którym mogli zapalić znicze, które wcześniej zostały przygotowane na grobach, w tym na grobie ks. Franciszka.

Ksiądz Smagliński urodził się w Klaskawie. Wychowywał się na terenie Klaskawy i Czerska. Ukończył Pelplińskie Seminarium Duchowne. W trakcie II wojny światowej uciekł z rosyjskiej niewoli i ukrywał się w rodzinnej wsi. Po wyzwoleniu Czerska spod okupacji niemieckiej przejął probostwo w czerskiej parafii. W 1945 roku został przeniesiony do parafii p.w Michała Archanioła w Zblewie, gdzie pełnił posługę do śmierci. Zmarł 6 stycznia 1947 roku. Pochowany został na Cmentarzu Honorowym w Czersku. 
Prezentujemy galerię z tego wydarzenia.

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz