Zamknij

Odsłonili tablicę i zapalili znicze

10:49, 07.11.2019 | P.G
Skomentuj
REKLAMA

4 listopada to w gminie Czersk niewątpliwie ważny dzień. W ten dzień, w tym roku przypadła bowiem 80 rocznica rozstrzelania ofiar mordu dokonanego przez Hitlerowców w Lesie Łukowskim. Oprócz uroczystości pod pomnikiem zamordowanych, w Czersku odsłonięto też tablicę z nazwą skweru.

Kolejne miejsce w Czersku ma swojego patrona. Tym razem jest to skwer na ulicy Dwrocowej, który teraz nosi nazwę im. ks. Franciszka Smaglińskiego. Dlaczego akurat ks. Smaglińskiego? Jak mówił podczas uroczystości Przemysław Biesek – Talewski ks. Franciszek z ogromnym zaangażowaniem skutecznie zarządzał parafią. – Zainicjował i przeprowadził też wiele przedsięwzięć społecznych – dodał burmistrz Czerska. Tablicę z jego imieniem odsłonięto przy Cmentarzu Honorowym na ulicy Dworcowej.

Dzięki niemu ekshumowano ciała

Jak wynika z informacji przedstawionych przez Przemysława Bieska – Talewskiego ks. Franciszek Smagliński po II wojnie światowej nawiązał współpracę z Polskim Czerwonym Krzyżem. Dzięki niemu powołany został Komitet Obywatelski Parafii Czersk dla uczczenia pamięci mieszkańców miasta i okolicy, którzy zostali zamordowani przez Niemców. – Komitet zbierał fundusze na ekshumację i na uroczyste pogrzeby ofiar. To z inicjatywy księdza Smaglińskiego została wydzielona działka z przeznaczeniem na miejsce pochówku tych ofiar – dodaje burmistrz. Działka ta teraz nosi nazwę Cmentarza Honorowego i jest miejscem pamięci dla ofiar.

Aby uczcić pamięć

Tablicę odsłonił Zbigniew Talewski i Krzysztof Przytarski. Pod czerskim pomnikiem Ofiar Faszyzmu złożone zostały kwiaty i zapalono świeczki. Odmówiono też modlitwę w intencji wszystkich spoczywających na Cmentarzu Honorowym, która poprowadził ks. Zbigniew Straszewski, proboszcz parafii p.w. Świętej Marii Magdaleny w Czersku. Następnie zebrani przeszli na cmentarz, na którym mogli zapalić znicze, które wcześniej zostały przygotowane na grobach, w tym na grobie ks. Franciszka.

Ksiądz Smagliński urodził się w Klaskawie. Wychowywał się na terenie Klaskawy i Czerska. Ukończył Pelplińskie Seminarium Duchowne. W trakcie II wojny światowej uciekł z rosyjskiej niewoli i ukrywał się w rodzinnej wsi. Po wyzwoleniu Czerska spod okupacji niemieckiej przejął probostwo w czerskiej parafii. W 1945 roku został przeniesiony do parafii p.w Michała Archanioła w Zblewie, gdzie pełnił posługę do śmierci. Zmarł 6 stycznia 1947 roku. Pochowany został na Cmentarzu Honorowym w Czersku. 
Prezentujemy galerię z tego wydarzenia.

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz