Zamknij

O historii sprzed stu lat, ale od kuchni

09:30, 08.11.2019 | rw
Skomentuj Młodzi mieszkańcy Pawłowa z chęcią szlifowali kroki i układy taneczne, które zaprezentują w Swornegaciach. (fot. GOK w Chojnicach)
REKLAMA

W pięciu miejscowościach gminy Chojnice jest realizowany ciekawy projekt nawiązujący do historii międzywojnia. „Historia o tym, że nawet z kuchni drogi mogą wieść ku wolności” prezentuje kobiecą rolę w dziejach. Podsumowanie różnych działań zaplanowano w Swornegaciach.


To interesujący projekt dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”. Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach pozyskał na niego zdecydowaną większość, bo 90 proc. kosztów, które wyniosły 22,5 tys. zł.
Portrety i moda
Spotkania odbywały się w pięciu miejscowościach. W wiejskich domach kultury w Ogorzelinach, Silnie i Swornegaciach w październiku trwały zajęcia plastyczne. Podczas pierwszych warsztatów uczestnicy spotkali się z regionalistą Andrzejem Lorbieckim, który ciekawie opowiedział o życiu niektórych bohaterek z naszego regionu. Następnie każdy młody twórca musiał się zastanowić nad tym, którą postać wybierze. Na bazie opowieści i archiwalnych zdjęć uczestnicy stworzyli portrety wybranych pań pod okiem plastyka Romana Szyszki. Powstało łącznie 27 prac. – Są bardzo ciekawe. Obejmują nie tylko portrety, ale także prezentację mody międzywojnia. Na rysunkach widać ówczesne stroje, również kąpielowe – mówi Krzysztof Syngierski z GOK-u, koordynator projektu, a prywatnie pasjonat lokalnej historii, zwłaszcza tej międzywojennej.
Tańce i smakołyki
Z kolei w świetlicach w Klawkowie i Pawłowie odbyły się warsztaty taneczne. – One także były związane z okresem dwudziestolecia międzywojennego – podkreśla Syngierski. – Prócz tego gospodynie spotkały się na warsztatach kulinarnych i przygotowały tradycyjne zaprawy.
Efekty wszystkich spotkań będzie można podziwiać już w sobotę 9 listopada o godz. 15.00 w Swornegaciach, gdzie odbędzie się podsumowanie projektu. W planie jest m.in. wystawa plastyczna zawierająca wielkoformatowe wydruki oraz prezentacja układów tanecznych. – Będą również zaprawy wykonane przez panie – śmieje się koordynator. – Poza tym podsumujemy konkurs literacki, który także odbył się w ramach projektu.

Materiał archiwalny. Artykuł ukazał się w „Czasie Chojnic” 31 października 2019, nr 44/905

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz